Ողջ աշխարհում 800 միլիոն օգտագործող ունեցող Facebook սոցիալական ցանցում Հայաստանից կա ընդամենը 242 000 օգտագործող: Սա 2011-ի վերջին տվյալներն են ըստ socialbakers.com վիճակագրական ընկերության: Այս ցուցանիշը շատ փոքր է՝ համեմատած ռուսական Odnoklassniki սոցիալական ցանցի 640 000 հայ օգտագործողների հետ (Liveinternet-ի տվյալներով): Odnoklassniki-ն շարունակում է մնալ ամենաճանաչվածը Հայաստանում, սակայն միևնույն ժամանակ, ամենապասիվը՝ հասարակական ակտիվության տեսանկյունից:
Եթե ընդհանուր առմամբ դիտարկենք 2011-ին ճանաչված սոցիալական ցանցերի զարգացման ընթացքը Հայաստանում, ապա կնկատենք, որ յուրաքանչյուրն ունի հստակ թիրախավորված լսարան:
Ըստ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի, Odnoklassniki-ում մարդիկ հիմնականում գրանցվում են անձնական շփման համար. «Կայքն իր կառուցվածքով և գործիքներով հենց այդպիսինն է: Այն ավելի շատ զրույցների համար է և խմբային էֆեկտ չի տալիս: Իսկ Facebook-ն ավելի սոցիալականացված է: Ունի գործիքներ, որոնք նպաստում են հասարակական ակտիվությանը և հարմար են ակտիվիստների համար»:
Բացի Odnoklassniki-ից և Facebook-ից Հայաստանում քիչ թե շատ տարածված են նաև Vkontakte և հայկական HayLand սոցիալական ցանցերը: Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքով, Vkontakte-ն Հայաստանում ակտիվ չէ՝ ի տարբերություն Ռուսաստանի: Նրա կարծիքով, հիմնական օգտագործողներն այցելում են ֆիլմեր դիտելու և երաժշություն ներբեռնելու նպատակով: «Դե իսկ HayLand-ն էլ ունի իր ստաբիլ լսարանը, որը դեռ կարողանում է դիմադրել մեծ սոցիալական ցանցերին»,-ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Վերջերս HayLand-ի ղեկավար Արտաշես Մկրտչյանը նշեց, որ ցանցում կա 135 000 օգտագործող, որոնցից ակտիվ են 75 000-ը: Իսկ Vkontakte-ի վիճակագրությունը ցույց է տալիս Հայաստանից 322 000 օգտագործող:
Խոսելով սոցիալական ցանցերի մասին, հարկ է մեկնաբանել նաև 2011-ի բում համարվող Google+ սոցիալական ցանցը, որը գործարկումից հետո մի քանի ամսում ձեռք է բերել 40 միլիոն օգտագործող: Ի սկզբանե բոլորը սկսեցին դիտարկել այն որպես Facebook-ի մրցակից: Սակայն դեռ վաղ է այս մասին խոսել, այն էլ Հայաստանում: Google+-ում հայ օգտագործողների քանակի մասին որևէ վիճակագրություն չկա: Ըստ Սամվել Մարտիրոսյանի, Google+-ը դեռ «հում է» և բոլորն այն պահում են որպես «ավանդ, ձեռքի հետ». «Կարծում եմ դրա ազգդեցությունն ավելի թույլ է Հայաստանում, քան Twitter-ինը, որը կրկին շատ փոքր և աննշան ազդեցություն ունի Հայասատանում»:
Աշխարհում հեղափոխությունների հեղինակ Twitter միկրոբլոգային ցանցը Հայաստանում ունի մոտ 1000 ակտիվ օգտագործող: Սամվել Մարտիրոսյանի կարծիքով, Twitter-ում շատերը գրանցվում են, սակայն ոչ մի գրառում չեն անում:
Դե իսկ Հայաստանում սոցիալական ցանցերի դաշտում «Տարվա հայտնություն» անվանակարգը կարելի է շնորհել Foursquare-ին՝ աշխարհում գեոլոկացիոն սոցիալական ցանցերի առաջատարին: Foursquare-յան «նորաձևությունը» Հայաստանում սկսեց տարածվել «ԲարՔեմփ 2011-ից» հետո: 15 միլիոն օգտագործող ունեցող այս ցանցում հայ օգտագործողները աննշան մասնիկ են կազմում՝ ըստ «աչքաչափի», քանի որ չկա որևէ վիճակագրություն, այստեղ կա 1000-ից ավելի հայ օգտագործող, որից ակտիվ են մոտ 600-ը և հավանաբար վերջիններս հայկական համացանցի ակտիվիստներն են:
Հայաստանում 2011-ին արագորեն աճեց ինտերնետ հասանելիությունը: Դա պայմանավորված է ինտերնետի և համակարգիչների՝ գնալով ավելի մատչելի դարձող գներով: Գալիք 2012-ին էլ ավելի շատ մարդիկ կունենան համակարգիչ ու ինտերնետ և սկսնակ օգտագործողների առաջին քայլերից մեկը կլինի որևէ սոցիալական ցանցում գրանցվելը: Օրեցօր ավելանում է նաև սմարթֆոն օգտագործողների թիվը:
2012-ին ակնկալվում է նշված բոլոր սոցիալական ցանցերում հայ օգտագործողների աճի կրկնապատկում, դե իսկ Facebook-ում հասարակական ակտիվությունը օրեցօր կաճի, քանի որ առջևում խորհրդարանական ընտրություններն են:

Из 800 миллионов пользователей социальной сети Facebook по всему миру всего 242 000 – армяне. Это последние данные за 2011 год, согласно статистической компании socialbakers.com. Этот показатель слишком мал по сравнению с показателями российской соцсети “Одноклассники”, которая насчитывает около 640 000 пользователей из Армении (по данным Liveinternet). “Одноклассники” продолжают оставаться самой популярной социальной сетью в Армении, хотя и являются самой пассивной сетью с точки зрения общественной активности.
Если рассмотреть общую картину развития социальных сетей в Армении, то можно заметить, что у каждой из них есть своя определенная аудитория.
По словам эксперта по информационной безопасности Самвела Мартиросяна, в “Одноклассниках” люди в основном регистрируются просто для общения друг с другом: “Сайт по своим инструментам и структуре является именно таковым. Он больше предназначен для переписки, бесед, группы в нем не так эффективны. Facebook же – более социальная сеть. Она снабжена инструментами, которые стимулируют социальную активность, и которые очень удобны для активистов”.
После “Одноклассников” и Facebook более или менее распространенными сетями в Армении являются соцсети “Vkontakte” и армянская “HayLand”. По словам Мартиросяна, “Vkontakte” в Армении не так активна, как в России. Он считает, что в основном ее посещают с целью просмотра фильмов и загрузки музыки. “Ну а у “HayLand” уже есть своя стабильная аудитория, которая пока еще может противостоять крупным социальным сетям”, – сказал Самвел Мартиросян.
Недавно руководитель “HayLand” Арташес Мкртчян отметил, что в сети насчитывается около 135 000 зарегистрировавшихся, 75 000 из которых – активные пользователи. А статистика “Vkontakte” показала, что у сети в Армении есть 322 000 пользователей.
Говоря о социальных сетях, нельзя не упомянуть о Google+, которая была открыта в 2011 году и за считанные месяцы успела зарегистрировать 40 миллионов пользователей. Изначально все приняли сеть за основного конкурента Facebook. Однако, пока рано делать какие-либо прогнозы, особенно в Армении. О числе армянских пользователей Google+ нет никаких статистических данных. По словам Самвела Мартиросяна, Google+ еще несколько “сыроват”, и все держат его в качестве “резервного”: “Думаю его влияние в Армении намного слабее, чем влияние Twitter, который и сам пока не так популярен среди армян”.
Микроблоговая сеть Twitter, являющаяся автором революции в мире соцсетей насчитывает в Армении около 1000 активных пользователей. Самвел Мартиросян считает, что в Twitter многие регистрируются, но не делают никаких записей.
В номинации же “открытие года” в Армении можно считать лидером среди мировых геолокационных соцсетей сеть Foursquare. “Новаторство” Foursquare начало быстрыми темпами распространяться после проведения “BarCamp 2011”. Среди 15 миллионов пользователей данной сети армяне составляют незначительную часть – чуть больше 1000 пользователей, из которых активны лишь 600.
В 2011 году в Армении значительно вырос доступ к Интернету. Это обусловлено снижением цен, как на тарифы связи, так и на компьютеры. В 2012 году число пользователей Интернета увеличится, а первым шагом новичков является регистрация в соцсетях.
В 2012 ожидается увеличение числа армянских пользователей в соцсетях в два раза. А общественная активность в Facebook будет расти день ото дня, поскольку в Армении скоро парламентские выборы.