Թուրք հաքերները կիբերհարձակումներ են գործել տասնյակ ֆրանսիական էջերի վրա, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Հանցագործները կոտրել են իշխող կուսակցության անդամ մի քանի պատգամավորների անձնական էջերը: DDoS-հարձակումների են նեթարկվել նաև հայ համայնքի ինտերնետ-ռեսուրսները: Բացի այդ, հաքերները մի քանի ժամով խափանել են Սենատի կայքի աշխատանքը:
Հենց սենատորները պետք է վերջին խոսքն ասեն Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի հաստատման հարցում: Ինչպես գրում է Le Mond-ը, հարձակումներն իրագործել է ազգայնական տրամադրվածության թուրք հաքերների Millikuvvetler.net խումբը:
ԱԺ-ում հաստատված օրինագծի հեղինակ Վալերի Բոյերը ևս հաշվեհարդարի ու բռնաբարության սպառնալիքներ է ստացել: Խորհրդարանականը մտադիր է դատարան դիմել:
Դեկտեմբերի 22-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևն ընդունվել է Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում: Օրինագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք: Այս կապակցությամբ Թուրքիան հետ է կանչել դեսպանին Փարիզից:

Турецкие хакеры организовали кибератаки на десятки французских сайтов, сообщает ИТАР-ТАСС.
Злоумышленники взломали личные странички нескольких французских депутатов от правящей партии. DDoS-атакам подверглись и интернет-ресурсы армянской диаспоры во Франции. Кроме того, хакеры нарушили на несколько часов работу сайта Сената.
Именно сенаторам предстоит сказать последнее слово в дебатах по законопроекту, предполагающему введение во Франции уголовного наказания за отрицание геноцида армян. Как пишет издание Le Mond, атаки совершили члены националистически настроенной группы турецких хакеров Millikuvvetler.net.
Ранее депутат Национального собрания Франции Валери Буайе, выступившая с инициативой закона об уголовном наказании для непризнающих геноцид армян в Турции, также получила угрозы расправы и изнасилования. Парламентарий намерена подать в суд.
22 декабря Национальное Собрание Франции приняло законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, предусматривающий 1 год лишения свободы и штраф 45 000 евро.