CNN-ը կազմել է վերլուծություն 2011-ի տեխնոլոգիաների ոլորտի իրադարձությունների վերաբերյալ: Ըստ ճանաչված լրատվամիջոցի, տարին աչքի է ընկել հաքերային հարձակումներով, ՏՏ ոլորտի հայտնի անձանց մահով և մի քանի նոր խնդիրներով և միտումներով:
Տարվա տպավորիչ և հիշարժան իրադարձությունների CNN-յան տասնյակի առաջին տեղում Apple ընկերության համահիմնադրի և նախկին գործադիր տնօրենի՝ Սթիվ Ջոբսի մահն է: Երկրորդ տեղում սոցիալական ցանցերի դերի բարձրացումն է: Ըստ CNN-ի, արաբական աշխարհում 2011-ին մեծ դերակատարություն ունեցան Facebook-ը, Twitter-ը և YouTube-ը: Սոցիալական ցանցերի օգտագործմամբ կազմակերպվել են մեծ ցույցեր: Հատկանշական էր եգիպտական ապստամբությունը: Սոցիալական ցանցերից հատկապես Twitter-ը մեծ դերակատար էր Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում սկիզբ առած Occupy Wall Street շարժման մեջ:
CNN-ն իր տասնյակի երրորդ տեղում հիշեցնում է հաքերային հարձակումները: Հիմնականում խոսքը գնում է Anonymous հաքերային խմբավորման մասին, որոնք 2011-ին հափշտակեցին մեծ ընկերությունների գաղտնի տվյալներ, անգամ բազմիցս կարողացան կոտրել և տիրանալ կառավարական կայքերի:
Տասնյակում CNN-ը չի մոռանում տարվա նորարարությունները և միտումները՝ 4-րդ տեղը հատկացնելով պլանշետներին: Տարին աչքի ընկավ հատկապես Apple-ի iPad պլանշետի հաջողություններով: Գրեթե բոլոր մեծ ընկերությունները ստեղծեցին իրենց սեփական պլանշետները՝ մրցակցելով iPad-ի հետ: Ամենամեծ մրցակիցը դարձավ Amazon-ի Kindle Fire պլանշետը, որը մեծ հաջողությամբ շաբաթական 1 միլիոն օրինակով վաճառվում է:
CNN-ի 2011-ի տարվա տեխնոլոգիական իրադարձությունների տասնյակում տեղ են գտել նաև՝ Facebook սոցիալական ցանցի երաժշտական ծառայությունը, որին հաջորդում են Apple-ի և Samsung-ի դատական գործողությունները միմյանց դեմ: Ինչու ոչ նաև մյուս ընկերությունների դատական պայքարը Apple-ի դեմ՝ HTC, Microsoft և այլն: Տասնյակի նշանակալից իրադարձությունների շարքում է նաև Google-ի գործարկած սոցիալական ցանցը՝ Google+-ը, որը մի քանի ամսում ունեցավ 40 միլիոն օգտագործող և սկսեց համարվել Facebook-ի մրցակիցը: Իսկ վերջում CNN –ը առանձնացնում է երեք փաստ՝ Apple-ի ճանաչումը որպես ամենարաժեքավոր ընկերություն, Spotify ծառայության հաջողությունները և IBM համակարգչի հաղթանակը շախմատի չեմպիոնի նկատմամբ, որն ապացուցում է, որ հնարավոր է արհեստական ինտելեկտ ստեղծել:

27 Декабрь 2011 - 14:28 AMT
CNN сделал анализ значимых событий в сфере ИТ за 2011 год. Год, согласно известному СМИ, отличился многочисленными хакерскими атаками, смертью известных в сфере ИТ личностей и еще несколькими проблемами и тенденциями.
Основным событием, достойным особого упоминания, является смерть сооснователя и бывшего генерального директора компании Apple Стива Джобса. На втором месте – повышение роли социальных сетей. Согласно CNN, в арабском мире в 2011 году значительную роль сыграли Facebook, Twitter и YouTube. С использованием соцсетей были организованы значительные митинги. Следует отметить в качестве примера египетскую революцию. В Европе социальные сети играют большую роль в развитии нового движения Occupy Wall Street.
На третьем месте среди десяти лидирующих событий стоят хакерские атаки. Речь в основном идет о хакерской группировке Anonymous, которая в 2011 году завладела секретными данными крупных компаний и правительственных сайтов.
CNN не забыл и о инновациях и тенденциях года. 4-ое место в списке СМИ занимают планшеты. Год был отмечен особым успехом планшетов iPad от Apple. Почти все крупные компании, конкурируя с iPad, смогли выпустить планшеты собственного производства. Их самым большим конкурентом стал планшет Kindle Fire от Amazon.
В десятке значительных событий 2011 года в списке CNN нашла место музыкальная услуга соцсети Facebook, за ней следует судебная война между Apple и Samsung.
Также отмечено создание соцсети Google+, которая в течение нескольких месяцев зарегистрировала 40 миллионов пользователей и стала чуть ли не главным конкурентом Facebook.
В конце CNN выделяет три факта: признание Apple, как самой дорогой компании, успехи компании Spotify, а также победа компьютера IBM в шахматном турнире с чемпионом мира по данному виду спорта, доказавшая, что создание искусственного интеллекта вполне реально.