Microsoft Windows Phone բջջային օպերացիոն համակարգի ծրագրերի օնլայն խանութում այժմ կա ավելի քան 50 000 ծրագիր։ Այս մասին հաղորդում է E-week-ը։
Իհարկե 50 000-ը շատ քիչ է համեմատած Apple-ի 400 000 iOS ծրագրերի հետ։ Սակայն պետք է նշել, որ Windows Phone-ին պահանջվել է շուրջ 14 ամիս հասնելու 50 000 ծրագրի։ Օրինակ Android-ի օնլայն խանութը այս նույն ցուցանիշը գրանցել էր միայն 19 ամսում, իսկ iOS-ին ավելի կարճ ժամանակահատվածում՝ 12 ամսում։
Ըստ AAWP-ի, օրական Windows Phone marketplace-ում տեղադրվում է շուրջ 265 ծրագիր ավելի քան 13 000 նախագծողների կողմից։ Սա նշանակում է, որ ընդամենը 40 օրում ևս 10 000 ծրագրով ավելացավ Marketplace-ը: Կարելի է ենթադրել, որ 2012-ին ծրագրերի արագ ավելացում կգրանցվի։
Windows Phone Marketplace-ում ծրագրերի 58%-ը անվճար է, 14%-ը վճարովի՝ անվճար նախնական տարբերակով, իսկ մնացած 29%-ը՝ վճարովի։

В онлайн-магазине мобильных операционных систем Microsoft Windows Phone в настоящее время можно приобрести более 50 000 программ. Об этом сообщает E-week.
Конечно, 50 000 – это не так много, по сравнению с 400 000 программ iOS от Apple. Однако, следует отметить Windows Phone потребовалось 14 месяцев, чтобы достичь данного результата. Для примера, чтобы достичь того же показателя, онлайн-магазину Android потребовалось 19 месяцев, а iOS – всего 12 месяцев.
Согласно данным AAWP, Windows Phone marketplace ежедневно пополняется 265 программами, созданными 13 000 разработчиков. Это означает, что всего в течение 40 дней в Marketplace количество программ увеличилось на 10 000 программ. Можно предположить, в 2012 году будет зарегистрирован быстрый рост числа программ. В Windows Phone Marketplace около 58% программ – бесплатные.