Հանրահայտ դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի համար 2011-ը բավական առատ էր: Թողարկվեցին իր 2 CD-ները, որոնք նվիրված են հայ դաշնամուրային երաժշտությանը: «Առաջին անգամ նախաձեռնեցի հայ կոմպոզիտորների մրցույթ և իրագործեցի հաղթող երկու ստեղծագործությունների պրեմիերաները, դրանց հրատարակումը և ձայնագրումը»,- նշել է դաշնակահարը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում: Տարին Հայկի համար աչքի ընկավ նաև «Էպիկենտրոն» նախագծով, որտեղ նա նկարչուհի Մոկոյի հետ (Մարիամ Խաչատրյան) համադրեց կերպարվեստն ու երաժշտությունը: Նա գրեց հատուկ ստեղծագործություն այդ նախագծի համար, իսկ այդ երեկոյի վերջում Մոկոն նկարում էր հանդիսատեսի առաջ` իր իմպրովիզացիայի ներքո: Անցնող տարում Մելիքյանը բազմաթիվ համերգներ ունեցավ Եվրոպայում, մասնակցեց տարբեր փառատոների: «1900+»-ի շրջանակում իրագործվեց ևս մի համերգ` այս անգամ նվիրված լեհական երաժշտությանը, որի շրջանակներում նա ունեցավ հետաքրքիր համագործակցություններ շատ երաժիշտների հետ:
2012-ին Հայկը կթողարկի «1900+» ձայնասկավառակը, որտեղ կներառի վերոհիշյալ մրցույթի հաղթողների, և իր համար հատուկ գրված հայ և օտարերկրյա կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Եկող տարվա սկզբին կթողարկվի Առնո Բաբաջանյանի դաշնամուրային ստեղծագործություններով CD-ն: Նոր տարում «1900+»-ի և հայ-շվեյցարական «Ավետիս» մշակութային ասոցիացիայի հետ համատեղ կիրագործեն Ave Maria ծրագիրը, ևս մի մրցույթ` ուղղված հայ կոմպոզիտորներին, այս անգամ վոկալ և դաշնամուրային ստեղծագործություններ կատարելու ակնկալիքով: Կլինեն նաև հյուրախաղեր:
Նոր տարին, դաշնակահարը, դիմավորելու է ընտանիքի հետ և կառանձնանա Ալֆրեդ Շնիտկեի խորը-փիլիսոփայական դաշնամուրային կոնցերտի հնչյունների ներքո: «Մաղթում եմ իմ շատ սիրելի, շատ տարբեր ու շատ տաղանդավոր ժողովրդին բերկրանքների բազում առիթներ, մենք այնքան արժանի ենք դրան, ներդաշնակություն և համերաշխություն: Թող 2012թ-ին գրվեն նոր ստեղծագործություններ, որ փայլենք ազգովի երաժշտական հորիզոնում»:

28 Декабрь 2011 - 09:57 AMT
Для известного армянского пианиста Айка Меликяна 2011 год был довольно насыщенным. Было выпущено два CD-альбома, посвященных армянской фортепианной музыке. “Я впервые стал инициатором армянского композиторского конкурса и организовал две премьеры победивших произведений, их запись и публикацию”, – сказал пианист в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. В этом году также был реализован проект “Эпицентр”, в котором художница Мокко писала картины под звуки фортепианной импровизации Айка Меликяна. В рамках “1900+” был организован концерт, на этот раз посвященный польской музыке, в ходе которого состоялись интересные творческие союзы с различными музыкантами.
В 2012 году Айк Меликян планирует выпустить CD-альбом фестиваля “1900+”, в который войдут произведения победителей конкурса, а также произведения, написанные специально для него армянскими и зарубежными композиторами. В начале будущего года будет выпущен CD-диск с фортепианными произведениями Арно Бабаджаняна. Также фестиваль “1900+” совместно с армяно-швейцарской культурной ассоциацией “Аветис” реализует программу “Ave Maria”, еще один конкурс армянских композиторов, но уже нацеленный на исполнение только вокальных и фортепианных произведений. Будут и гастроли.
Новый Год пианист встретит в кругу семьи, погрузившись в звуки музыки глубоко философского фортепианного концерта Альфреда Шнитке: “Желаю моему любимому, такому разнообразному и талантливому народу больше поводов для ликования, мы все достойны этого. Желаю всем гармонии и мира. Пусть в 2012 году будут написаны новые произведения, которые станут гордостью нашей нации”.