2006-2011թթ-ի ընթացքում «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից հայտնաբերվել են 2008 հուշարձան: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Հակոբ Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով հուշարձանների պահպանության պետական ցուցակում 2005 թ-ին ընդգրկված էին 24.102 հուշարձան, իսկ այժմ այդ թիվը կազմում է 26.160, որոնց մեծ մասը հենց այդ հայտնագործած հուշարձաններն են:
2011 թ-ի ընթացքում կենտրոնը հայտնաբերել է բազմաթիվ բացառիկ հուշարձաններ, որոնց թվում են Երևանից 30 կմ հեռու Վերին նավերի բրոնզեդարյա դամբարանը, որտեղ հայտնաբերվել է Չինաստանից հայտնաբերված նեֆրիտի կտոր, Եղվարդում հայտնաբերվել է Տիգրան Մեծի զորավարի դամբարանը, որն ընդգրկում է 10 հեկտար տարածք և մի շարք այլ դամբարաններ և ամրոցներ:
Կենտրոնը մասնակցել է նաև բազմաթիվ տեղական և միջազգային գիտաժողովների, իսկ եկող տարի հրատարակելու է «Հուշարձան» տարեգիրքը:

В период с 2006 по 2011 гг. ГНКО “Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия” на территории Армении было обнаружено 2008 исторических памятников. Об этом сказал во время пресс-конференции директор ГНКО “Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия” Министерства культуры РА Акоп Симонян.
По его словам, в Государственном списке по охране недвижимых исторических и культурных памятников РА в 2005 году было зарегистрировано 24 102 памятника, а теперь это число составляет 26 160 памятников.
В течение 2011 года центром было обнаружено множество ценных памятников, в их числе и находящийся в 30 км от Еревана Бронзовый мавзолей деревни Верин Навер, в котором найдены осколки китайского нефрита, в Егварде был найден мавзолей Тиграна Меца, охватывающий площадь в 10 га и т.д.
Центр принял участие в ряде местных и международных научных конференций, а в будущем году он опубликует труд под названием “Памятник”.