ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունից տեղեկացնում են Հայաստանում 4G/LTE առաջին ցանցի կոմերցիոն գործարկման մասին: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 4G/LTE ցանցի թողունակությունը ներբեռնման դեպքում կազմում է մինչև 150 Մբիթ/վրկ, իսկ վերբեռնման դեպքում` մինչև 50 Մբիթ/վրկ:
Իրական պայմաններում 3G տեխնոլոգիաների համեմատությամբ 4G/LTE տեխնոլոգիան թույլ է տալիս ստանալ ներբեռնման և վերբեռնման մոտ 10 անգամ ավելի բարձր արագություն: Կոմերցիոն հիմունքներով 4-րդ սերնդի ծառայություններ առաջարկելու հարցում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը առաջինն է:
Նախնական շրջանում, 4G/LTE ցանցը կգործի Երևանի կենտրոնում: Հետագայում տեխնոլոգիան կներդրվի Գյումրիում և Վանաձորում, ինչպես նաև այլ մարզկենտրոններում:
Բաժանորդներին առաջարկվող 4G/LTE մոդեմը տեսականորեն ապահովում է ներբեռնման դեպքում մինչև 100 Մբիթ/վրկ, իսկ վերբեռնման դեպքում` մինչև 50 Մբիթ/վրկ արագություն: 4G/LTE տեխնոլոգիայի` աշխարհի ոչ մեծ թվով երկրներում իրականացված կոմերցիոն փորձարկումների արդյունքները թույլ են տալիս եզրակացնել, որ ապագայում 4G/LTE-ն կլինի նոր սերնդի շարժական լայնաշերտ ինտերնետի առավել ծախսարդյունավետ և տարածված տեխնոլոգիան:
4G/LTE «Ինտերնետ էքսպրեսե» փաթեթում անլար մոդեմի արժեքն է 80 000 դրամ, միացման վճարը՝ 20 000 դրամ, որը ենթակա է վճարման միայն մոդեմի վարձակալության դեպքում։ Ամսական վճարն է 15000 դրամ, երաշխիքային կանխավճարն է 15000 դրամ (հաշվանցվում է 4-րդ ամսին), առավելագույն արագությունը` մինչև 6 Մբիթ/վրկ արագությամբ անսահմանափակ ինտերնետ։
Նախքան 4G/LTE ցանցի կոմերցիոն մեկնարկը, 2010թ. դեկտեմբերից ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իրականացնում էր ֆունկցիոնալ փորձարկումներ` ցանցի աշխատանքի առանձնահատկությունները, վերջնական սպառողին մատուցվող ծառայության արագությունն ու որակն ուսումնասիրելու և գնահատելու նպատակով:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գործարկեց Հայաստանի առաջին 4G/LTE ցանցը` բիզնես-գործունեության համար կապի առավել նպաստավոր ենթակառուցվածք ստեղծելու նպատակով: Բացի այդ, LTE ցանցի մեկնարկի շնորհիվ Հայաստանը կդասվի 4G ցանց ներդրած հազվագյուտ երկրների շարքին: 4G/LTE ցանցի փորձարկումը ցույց տվեց, որ այս նորարարական տեխնոլոգիական պլատֆորմը Հայաստանում ներդնելու մեր որոշումը լիովին արդարացված էր: 4G ծառայությունները նախատեսված են թե անհատական բաժանորդների, և թե գործարարների համար` ապահովելով տվյալների փոխանցման ավելի բարձր արագություններ», – նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Հայաստանի առաջին բջջային օպերատորն է, որը ՀԾԿՀ-ի կողմից ստացել է ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվություն` 4G LTE (Long Term Evolution) տեխնոլոգիայի ներդրմամբ շարժական ռադիոկապի ցանցի կառուցման նպատակով մինչև 2019 թվականի նոյեմբերի 4-ը 40ՄՀց լայնությամբ` Երևանում 2500-2520 և 2620-2640, իսկ մարզերում` 2600-2640 ռադիոհաճախականությունների հատվածների օգտագործման համար:

VivaCel-MTS announced the commercial launch of the first 4G/Long Term Evolution network (LTE). VivaCell-MTS’ 4G/LTE network offers downlink and uplink peak data rates up to 150 Mbp/s and 50 Mbp/s respectively. The actual speed provided by the 4G/LTE network is approximately 10 times higher than that of any currently operating 3G networks.
Initially, 4G/LTE will cover the center of Yerevan, with further expansion to Gyumri and Vanadzor and other regional centers of Armenia.
The 4G/LTE devices (dongles) offered to subscribers provided theoretical speeds of up 100 Mbps downlinks and 50 Mbp/s uplinks. The devices also are compatible with the traditional GSM network.
Prior to the full-scale launch of this super high-speed commercial service, VivaCel-MTS has launched its 4G/LTE network in test mode in December 2010, in order to verify the LTE network system for speed, latency, smooth inter-cell handover and other essential conditions required for the commercial operation.
“VivaCell-MTS has launched the first commercial 4G/LTE network in Armenia – to create better modern infrastructure for business, by positioning Armenia as one of the top technologically-advanced countries of the world. As proven by the 4G/LTE trial, our decision to introduce this most innovative technology platform to the Armenian market has been justified. Businesses as well as individual users can benefit from VivaCell-MTS’ 4G/LTE network. The network will give subscribers the ability to work at significantly faster speeds and increased work efficiency. 4G/LTE is the technology of the future made available in Armenia today,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian stated.
VivaCell-MTS is the first Armenian company authorized by Armenia’s Public Services Regulatory Commission to build 4G mobile network through LTE technology using sections of radio-frequencies in the range of 40 MHz till November 4, 2019, in Yerevan – 2500-2520 MHz and 2620-2640 MHz and 2600-2640 MHz– in the regions, VivaCel-MTS press service reported.