28 Դեկտեմբեր 2011 - 17:41 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության մարզիկների և մարզիչների պարգևատրման ամանորյա հանդիսությանը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը, նախագահը շնորհավորել է մարզաշխարհի ներկայացուցիչներին Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ, մաղթել` առողջություն, նորանոր հաջողություններ սպորտի բնագավառում և անձնական կյանքում: Սերժ Սարգսյանը «Մրցաշրջան-2011»-ի լավագույն 19 մարզիկներին, նրանց անձնական մարզիչներին և հավաքականների գլխավոր մարզիչներին նաև հանձնել է պարգևավճարներ:
Իր շնորհավորական խոսքում Հանրապետության ղեկավարը չկիսելով այն տեսակետը, թե 2011թ. սպասողական տարի էր, նշել է, որ սպորտի առումով տարին իր կարծիքով, նաև՝ մեր ժողովրդի մեծամասնության, հաջող տարի է եղել: «Ես կարծում եմ` տևական ժամանակ է, որ մեր ժողովուրդն այսպիսի հետաքրքրություն չէր ցուցաբերել ֆուտբոլի նկատմամբ, և ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականը ստիպեց մեկ անգամ ևս հաշվի նստել այդ գեղեցիկ սպորտի, նրա արդյունքների հետ»,- նկատել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև շախմատիստների ելույթներին, որոնք կարողացան նվաճել աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը: Նա նշել է, որ 2011 թվականին շախմատի հավաքականը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ Հայաստանը շախմատային գերտերություն է: «Մենք բոլոր տիտղոսներն ունեինք, չունեինք միայն աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը: Ահա արդեն դա էլ ունենք: Կարծում եմ, որ սա շատ մեծ ձեռքբերում է»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահը նաև հույս է հայտնել, որ 2012 թվականին՝ ամառային օլիմպիադայի անցկացման տարում, հայ մարզիկները երկար ընդմիջումից հետո Հայաստան կբերեն օլիմպիական ոսկե մեդալ: «Դրա համար նրանք ունեն շատ մեծ հնարավորություններ, պարզապես պետք է հավատան սեփական ուժերին և մինչև վերջ նվիրվեն այդ անչափ կարևոր գործին»,- հավելել է նա: Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ բոլորը` այդ թվում օլիմպիական կոմիտեն, պատրաստ են այդ նպատակով ստեղծելու անհրաժեշտ բարենպաստ պայմանները:

28 Декабрь 2011 - 17:41 AMT
Президент Армении надеется, что в 2012 году армянские спортсмены смогут завоевать золотую олимпийскую медаль
Президент Армении Серж Саргсян принял участие в новогоднем торжестве по случаю награждения спортсменов и тренеров Армении. Как сообщает пресс-служба президента РА, Серж Саргсян поздравил представителей спортивного мира с Новым годом и Рождеством, а 19 лучшим спортсменам “Сезона-2011”, их личным тренерам и главным тренерам сборных также вручил премии.
В своей поздравительной речи президент отметил, что, по мнению большей части народа, 2011 был для армянских спортсменов удачным годом. Глава государства особо отметил выступление сборной Армении по футболу, а также игру Генриха Мхитаряна и Юры Мовсисяна. “Я считаю, что долгое время наш народ не проявлял такого интереса к футболу, и сборная Армении по футболу своим выступлением заставила в очередной раз обратить внимание на этот красивый вид спорта и его результаты”, – заметил президент.
Серж Саргсян также обратился к выступлению шахматистов, которые смогли завоевать звание чемпионов мира. Он отметил, что у сборной Армении по шахматам были все титулы кроме звания чемпионов мира, и благодаря этой победе она пополнила свою коллекцию.
Президент выразил надежду, что в 2012 олимпийском году армянские спортсмены после долгого перерыва смогут принести Армении золотую олимпийскую медаль. “Для этого у вас есть очень большие возможности, просто надо до конца верить в свои силы и полностью отдаться этому очень важному делу”, – добавил он. Президент также подчеркнул, что все, в том числе и Олимпийский комитет, готовы для этой цели создать все необходимые условия.