Դոնեցկի շրջանի լեռնագնացները պատրաստվում են ֆուտբոլ խաղալ Երկիր մոլորակի ամենաբարձր գագաթից՝ Էվերեստից, ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության պատվին, որը 2012թ. կընդունեն Ուկրաինան ու Լեհաստանը: Այդ մասին ասել է Դոնեցկի ալպինիզմի ֆեդերացիայի նախագահ Սերգեյ Կովալյովը:
«Դոնեցկի ալպինիստների թիմը մտադիր է Եվրո-2012-ի պատվին խմբային փուլի առաջին խաղն անցկացնել Էվերեստի գագաթին: Թող Ուկրաինան իր առաջին գոլը խփի Երկիր մոլորակի ամենաբարձր գագաթից»,-Կովալյովի խոսքերն է մեջբերում ria.ru-ն: Ֆուտբոլի Եվրոպայի 2012 առաջնությունը տեղի կունենա հունիսի 8-ից հուլիսի 1-ը Ուկրաինայի և Լեհաստանի մարզադաշտերում:

Альпинисты из Донецкой области собираются сыграть в футбол на самой высокой точке земного шара – пике Эверест – в честь чемпионата Европы по футболу, который в 2012 году примут Украина и Польша. Об этом сказал президент Донецкой областной федерации альпинизма Сергей Ковалев.
"Команда донецких альпинистов планирует в честь EURO-2012 первый футбольный матч группового этапа сыграть на вершине Эвереста. Пусть Украина забьет свой первый гол с самой высокой вершины планеты Земля, с вершины Эверест", – слова Ковалева передает ria.ru.
Чемпионат Европы 2012 года пройдет с 8 июня по 1 июля на стадионах Украины и Польши. Донецкая "Донбасс Арена" примет два матча хозяев турнира – украинской сборной, а также игру Англия – Франция, четвертьфинал и полуфинал турнира. Финал ЧЕ пройдет в Киеве 1 июля.