Այս տարի ոգևորիչ էր երիտասարդ մասնագետների նորարար գաղափարների իրագործմանն ուղղված մեծ ուշադրությունը։ 2011-ին առաջին անգամ անցկացվեց Սոցիալական նորարության ճամբար (Մարդամեջ SICamp), մեծ մասշտաբներով Հաքաթոն (Հաքաթոն [Yan] Երևան) և Start-up Weekend (Armnet 2011-ի շրջանակներում): Բնույթով այս երեք միջոցառումները նման էին՝ գտնել նորարար գաղափարներ, կազմել թիմ, մշակել գաղափարը և ստեղծել նախագիծ և այս ամենը ընդամենը 1-ից երկու օրում։
2011-ին կայացավ «ԲարՔեմփ Երևան 2011-ը»։ Երկօրյա «ԲարՔեմփ» կայացավ նաև Արցախում՝ այս տարի Շուշի քաղաքում։
ՏՏ ոլորտի կոնֆերանսներից էին ArmTech-ը, TEDx Yerevan-ը, Digitec Business Forum-ը, առաջին անգամ անցկացվող հեռուստաբժշկության մեծ միջազգային կոնֆերանսը՝ Տելեբժշկություն 2011-ը, Armnet Conference 2011-ը։ Տարվա խոշոր ՏՏ ցուցահանդեսը Digitec Expo-ն էր։
Երևանում բացվեցին նորարարության կենտրոններ՝ Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, Մայքրոսոֆթ Ինովացիոն Կենտրոնը, Հայ-հնդկական ՏՏ կենտրոնը։
Մեկնարկեց փորձնական Kinderwall մանկական ինտերնետով տերմինալների ծրագիրը Գորայք գյուղում։
Կայացավ հայկական համացանցի լավագույն կայքերի մրցանակաբաշխությունը՝ Armnet Awards 2011-ը։
2011-ի ամենահիշարժան իրադարձություններից մեկը Apple ընկերության համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակի այցելությունն էր Հայաստան, որին շնորհվեց ՀՀ նախագահի մրցանակը ՏՏ համաշխարհային ոլորտում մեծ ներդրում կատարելու համար։
2011-ին արագ տեմպերով սկսեցին իջնել ինտերնետ ծառայությունների գները և դրան զուգահեռ մատչելի դարձան նաև համակարգիչները։ Այսօր մատչելի գնով կարելի է օգտվել մինչև 15Մբ/վ ներբեռնման արագությամբ ինտերնետից։ Հայաստանի չորս համալսարաններում անվճար Wi-Fi անկյուններ բացվեցին։ Wi-Fi անլար կապն հասանելի դարձավ կանգառասրահներում և անգամ հասարակական տրանսպորտում։
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հայտարարած տվյալներոով Հայաստանում 2011-ի դրությամբ կա ՏՏ ոլորտի 300 ընկերություն, որոնք ունեն շուրջ 5500 աշխատակից, իսկ հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերություններում աշխատում է շուրջ 10.000 մարդ:
Այս բոլոր միջոցառումներով չի սպառվում 2011-ի ՏՏ ոլորտի իրադարձությունների ցանկը, նշված են միայն ամենահիշարժանները։ 2012-ին սպասվում է, որ Հայաստանում կկայանան ավելի մասշտաբային Հաքաթոններ, Սոցիալական նորարարության ճամբարներ և նոր ֆորմատի միջոցառումներ։
2012-ին, երբ հայտարարվեն 2011-ին անցկացված մարդահամարի արդյունքները, վերջապես ՏՏ ոլորտում շատ կարևոր երկու ցուցանիշ պարզ կդառնա, այն է՝ Հայաստանում բնակչության քանի տոկոսն ունի համակարգիչ և ինտերնետ։

В этом году особое внимание было уделено реализации инновационных идей ИТ молодыми армянскими специалистами. В 2011 году впервые был проведен Лагерь социальных инноваций “Мардамеч” (SICamp), масштабный Хакатон (“Хакатон [Yan] Ереван”) и “Start-up Weekend” (в рамках “Armnet 2011”). Все три мероприятия были сходны по характеру и целям: найти инновационные идеи, создать команды, разработать идеи и создать проект в течение 1-2 дней.
В 2011 году состоялся “BarCamp 2011”. Двухдневный “BarCamp” был проведен и в Арцахе, в этом году в Шуши. Были проведены конференции, посвященные сфере ИТ: это ArmTech, Digitec Business Forum, Впервые проводимая в Армении международная конференция “Телемедицина -2011”, “Armnet Conference 2011”. Также была открыта крупнейшая выставка года в сфере ИТ – “Digitec Expo”.
В Ереване открылся Центр креативных технологий ТУМО, “Инновационный центр Microsoft”, Армяно-индийский центр ИТ.
Стартовала экспериментальная программа Kinderwall в деревне Горайк.
Состоялось награждение лучших сайтов армянского Интернета – “Armnet Awards 2011”.
Самым значимым событием 2011 года был визит сооснователя компании Apple Стива Возняка в Армению, которому был вручен приз президента РА за значительный вклад в дело развития ИТ.
В 2011 году значительно снизились цены на Интернет-услуги, и наряду с этим стали более доступными в цене компьютеры.
В четырех армянских университетах открылись бесплатные Wi-Fi-уголки. Беспроводная Wi-Fi-связь стала доступной на остановках и в общественном транспорте Еревана.
По данным, предоставленным премьер-министром РА Тиграном Саркисяном, в Армении по положению на 2011 год действуют около 300 компаний сферы ИТ, в которых работает 5500 сотрудников, А в сфере телекоммуникаций работает более 10 000 человек.
Этими мероприятиями не ограничивается список событий сферы ИТ за 2011 год. Здесь отмечены лишь самые значимые из них. В 2012 году ожидается, что в Армении будут организованы более масштабные мероприятия.
В 2012 году после того, как будут объявлены результаты переписи населения 2011 года, станет известно, какой процент населения Армении обеспечен компьютерами и Интернетом.