Հունվարի 10 Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը կայացել է Հայաստանի տղամարդկանց շախմատի 72-րդ առաջնության վիճակահանությունը:
Առաջին տուրում կխաղան գրոսմայստերներ Սամվել Տեր-Սահակյան- Հրանտ Մելքումյան, Ռոբերտ Հովհաննիսյան- Լևոն Բաբուջյան, Արտաշես Մինասյան- Տիգրան Պետրոսյան, Ավետիք Գրիգորյան- Զավեն Անդրիասյան, միջազգային վարպետ Կարեն Գրիգորյան- Արմեն Փաշիկյան զույգերը: Այս տուրում Հրայր Սիմոնյանը հանգստանում է, իսկ Աշոտ Անաստասյանը հրաժարվել է մասնակցությունից:
Առաջնությունը կանցկացվի հունվարի 11-22, 11 տուրով: Շախմատիստները հանգստանալու են միայն հունվարի 17-ին: Հայաստանի 2012թ չեմպիոնը կընդգրկվի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականում, 1-3 տեղերը զբաղեցրածները իրավունք կստանան մասնակցելու 2013թ Հայաստանի առաջնությանը, իսկ 1-5 տեղերը զբաղեցրածներին հնարավորություն կտրվի մասնակցելու Եվրոպայի անհատական առաջնությանը, իսկ 6-8 տեղերը զբաղեցրածներին` Aeroflot open միջազգային առաջնությանը:

The following pairings were announced for round 1: Samvel Ter-Sahakyan-Hrant Melkumyan, Robert Hovhannisyan – Levon Babujyan, Artashes Minasyan – Tigran Petrosyan, Avetik Grigoryan – Zaven Andriasian, IM Karen Grigorian – Arman Pashikian. Hrayr Simonyan won’t be playing in round 1, with Ashot Anastasyan having refused to participate in the tournament.
The 11-round tournament is due January 11-22, with the champion to join Armenian national team. Winners of 1-3rd places will gain an entry to 2013 Armenian Championship; winners of 1-5th and 6-8th places will qualify for European Individual Championship and Aeroflot Open respectively.