Motorola Mobility և Lenovo ընկերությունները արտադրելու են Android օպերացիոն համակարգով բջջային հեռախոսներ Intel ընկերության չիպերով, որոնց ծածկագրային անվանումը Medfield է։ Այս մասին հայտարարվել է CES 2012 միջազգային ցուցահանդեսի ժամանակ։
Motorola-ի ղեկավարը հայտարարել է, որ իր ընկերությունը արտադրելու է ոչ միայն սմարթֆոններ, այլ պլանշետներ Medfield հարթակով և որ Motorola-Intel համագործակցությունը եկարաժամկետ է։ Իսկ Lenovo-ն ցուցադրել է իր K800 սմարթֆոնը՝ հիմնված Intel-ի չիպի վրա։
K800-ն ունի 4,5 դյույմ անկյունագծով էկրան։ Intel Wireless Display տեխնոլոգիայի միջոցով կարելի է սմարթֆոնը միացնել հեռուստացույցի մոնիտորին և հեռարձակել սմարթֆոնի տեսապատկերը։ Այս սմարթֆոնը շուկայում կհայտնվի Չինաստանում 2012-ի երկրորդ եռամսյակում։
Intel-ի գործադիր տնօրեն Փոլ Օտելլին CES 2012-ին իր ելույթի ժամանակ հայտնել է, որ այն օգտագործողները, որոնց սարքավորումները Medfield չիպերով են, կարող են ներբեռնել բազմաթիվ ծրագրեր Android Market-ից։ Բացի դրանից նա նշել է, որ Intel-ի չիպերով աշխատող սմարթֆոնները միայն տեսանվագարկման ռեժիմով կարող են մնալ առանց լիցքավորման 6 ժամ։

Компании Motorola Mobility и Lenovo будут производить мобильные телефоны под управлением операционной системы Android, работающие на чипах компании Intel, под кодовым названием Medfield. Об этом было объявлено на Международной выставке CES 2012 в Лас-Вегасе.
Глава компании Motorola заявил, что компания намерена производить не только смартфоны, но и планшеты на платформе Medfield, и что они настроены на многолетнее сотрудничество Motorola-Intel. Компания Lenovo, в свою очередь, продемонстрировала смартфон K800 на чипе Intel.
Аппарат оснащен 4,5-дюймовым экраном и может транслировать видео на телевизор с помощью технологии Intel Wireless Display. Эти смартфоны появятся на китайском рынке уже во втором квартале 2012 года.
Исполнительный директор Intel Пол Отеллини на CES 2012 заявил, что пользователи смогут запускать на устройствах на основе Medfield "большинство" приложений из Android Market. Кроме того, смартфон может работать от батареи в течение шести часов в режиме воспроизведения видео.