Անվանի երաժիշտ-մանկավարժ, Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի քոլեջի հիմնադիր Ակսել Բակունցի հոգեհանգիստը տեղի է ունենալու Երևանի Սուրբ Հովհաննես (Կոնդի) եկեղեցում` հունվարի 14-ին, ժամը` 18.00, վերջին հրաժեշտը` հունվարի 15-ին` Կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանը, ժամը` 12.00-14.00-ը:
Բակունցը մահացել է հունվարի 13-ին, 65 տարեկան հասակում: Այդ կապակցությամբ ստեղծվել է կառավարական հանձնաժողով՝ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Ակսել Բակունցը ծնվել է 1946 թ. նոյեմբերի 22-ին Երևանում: Սովորել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում` կոնտրաբասի դասարանում: Տարբեր ժամանակներում ղեկավարել է «Կռունկ», «Սերպանտին», «Արմինա» էստրադային երաժշտական համույթները, եղել է «Հայհամերգի» գեղարվեստական ղեկավար: Հիմնել և ղեկավարել է «Հայհամերգ»-ին կից էստրադային ստուդիան, որը հետագայում վերանվանվել է Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջի: 2006 թ. արժանացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործչի կոչման, 2010 թ. պարգևատրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության Ոսկե մեդալով:
Ակսել Բակունցը Հայաստանում վոկալ-գործիքային խմբերի հիմնադիրներից էր: Որպես էստրադային արվեստի գործիչ ճանաչված էր ոչ միայն Հայաստանում, այլև Խորհրդային Միությունում և արտերկրում: Նա մեծ ավանդ է ունեցել էստրադային արվեստի ոլորտի կադրերի պատրաստման գործում, որի ամենամեծ վկայությունը հանրապետության ջազային արվեստի կադրերի դարբնոց դարձած Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի քոլեջի գործունեությունն է:

14 Январь 2012 - 07:31 AMT
Панихида по известному музыканту и педагогу, основателю Ереванского государственного колледжа эстрадного и джазового искусства, заслуженному деятелю искусств Армении Акселю Бакунцу состоится 14 января, в 18:00, в церкви Сурб Ованнес Еревана (в Конде), церемония похорон начнется 15 января, с 12.00 по 14.00, в Доме камерной музыки имени Комитаса.
Бакунц скончался 13 января в возрасте 65 лет. В связи с кончиной выдающегося деятеля искусства создана Государственная комиссия во главе с министром культуры Армении Асмик Погосян, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.
Аксель Бакунц родился 22 ноября 1946 года в Ереване. Учился в Ереванской государственной консерватории им. Комитаса по классу контрабаса. В разные времена руководил эстрадными ансамблями “Крунк”, “Серпантин”, “Армина”, был художественным руководителем “Айамерга”. Основал и был руководителем эстрадной студии при “Айамерг”, которая в дальнейшем была переименована в Государственный колледж эстрадного и джазового искусства. В 2006 году был удостоен звания заслуженного деятеля искусства РА, в 2010 году награжден Золотой медалью Министерства культуры РА.
Аксель Бакунц был одним из основателей вокально-инструментальных ансамблей в Армении. Его, как эстрадного деятеля, знали не только в Армении, но и в СССР и за рубежом. Он внес большой вклад в дело подготовки кадров в области эстрадного искусства, созданный им колледж стал своеобразной кузницей талантливых музыкантов в области джазового искусства.