Ռեժիսոր, «Մոսֆիլմի» գլխավոր տնօրեն Կարեն Շախնազարովը Ռուսաստանի մշակույթի նախարար Ալեքսանդր Ավդեևի պաշտոնի հավանական թեկնածուների թվում է: Ավդեևը հայտարարել է, որ շուտով կլքի այդ պաշտոնը: Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»՝ հղում կատարելով տեղեկացված աղբյուրին, «այդ թեկնածությունը բազմիցս առաջադրվել է քննարկումների ժամանակ»: Սակայն աղբյուրը հայտնել է նաև, որ «Շախնազարովը «Մոսֆիլմի» լավ տնօրեն է, և չափազանց բարդ է նրան փոխարինող գտնել»:
Ավդեևի մյուս հավանական իրավահաջորդն է համարվում Ռուսաստանի կառավարության մշակույթի և կրթության բաժնի ղեկավար Դենիս Մոլչանովը: «Մոլչանովը երիտասարդ, շահախնդիր, նոր ֆորմացիայի պաշտոնյա է»,- հայտնել է գործակալության աղբյուրը:
Աղբյուրի խոսքով՝ մշակույթի նախարարի պաշտոնի թեկնածուների թվում նշվում են նաև մշակույթի գծով նախագահի խորհրդական Յուրի Լապտևը և Ավդեևի ներկայիս տեղակալ Գրիգորի Իվլիևը: Աղբյուրը նշում է, որ Իվլիևը մինչև վերջերս ֆավորիտ էր, սակայն այժմ այդպիսին չի համարվում:
Մշակույթի նախարար Ալեքսանդր Ավդեևը հունվարի 13-ին հայտարարեց, որ չի մտնի նոր կառավարության կազմի մեջ: Նրա խոսքով՝ ինքը կլքի մշակույթի նախարարի պաշտոնը 2012թ. մարտին՝ նախագահական ընտրություններից հետո, քանի որ դուրս է եկել թույլատրելի տարիքի սահմաններից (այժմ Ավդեևը 65 տարեկան է): Նա մշակույթի նախարարությունը գլխավորում է 2008թ. մայիսից: Պաշտոնական տեղեկատվություն այն մասին, թե ով կարող է զբաղեցնել մշակույթի նախարարի պաշտոնը Ավդեևի հեռանալուց հետո, առայժմ չկա:

15 Январь 2012 - 11:13 AMT
Режиссер, гендиректор “Мосфильма” Карен Шахназаров является одним из вероятных кандидатов на место министра культуры России Александра Авдеева, который объявил о скором уходе со своего поста. Как сообщает «Интерфаксу» со ссылкой на информированный источник, «эта кандидатура не единожды всплывала при обсуждениях». Однако он также завил, что «Шахназаров хороший директор 'Мосфильма', и найти ему замену слишком сложно».
Другим вероятным преемником Авдеева считается глава департамента культуры и образования правительства России Денис Молчанов. “Молчанов — молодой, амбициозный, чиновник новой формации”, — заявил источник агентства.
По его словам, также в числе кандидатов на должность министра культуры называются советник президента по культуре Юрий Лаптев и нынешний заместитель Авдеева Григорий Ивлиев. По словам источника, Ивлиев был фаворитом до недавнего времени, однако сейчас таковым не считается.
Министр культуры Александр Авдеев заявил 13 января, что не войдет в состав нового правительства. По его словам, он покинет пост министра культуры после президентских выборов в марте 2012 года, так как вышел за пределы допустимого возраста (сейчас Авдееву 65 лет). Авдеев возглавляет министерство культуры с мая 2008 года. Официальной информации о том, кто может занять пост министра культуры после его ухода, пока нет.