Շաբաթ օրը` հունվարի 14-ին, վախճանվել է ֆրանսահայ հայտնի դերասանուհի Ռոզի Վարթը: Այդ մասին Ֆրանս-Պրեսս գործակալությանը հաղորդել է նրա ամուսինը` Պյեռ Բադելը:
Ռոզի Վարթը Ժան Վիլարի հետ միասին աշխատել է լեգենդար Ազգային ժողովրդական թատրոնում (Théâtre national populaire – TNP), որտեղ 1958-ին բեմադրել է «Յուբյու արքան» ներկայացումը, որը համաշխարհային թատրոնի դասական է դարձել:
Ռոզի Վարթին ճանաչում էին ոչ միայն սերիալներով, դերասանուհին նկարահանվել է ռեժիսորներ Ժան Ռենուարի, Ֆրանսուա Տրյուֆոյի, Անրի Վեռնեյի, Կլոդ Սոտեի ֆիլմերում:
Ռուս հանդիսատեսին քաջ հայտնի է «Ֆրանսիական կանկան» ֆիլմը` Ժան Գաբենի մասնակցությամբ գլխավոր դերում, ինչպես նաև «Վախը քաղաքի վերևում» կամ «Ուրախ Զատիկ» կինոնկարները` Ժան-Պոլ Բելմոնդոյի մասնակցությամբ: Այդ բոլոր ֆիլմերում նկարահանվել է նաև Ռոզի Վարթը:
Ռոզի Վարթի (Rosy Varte) իսկական անունն է Նևարթ Մանուելյան (Nevarte Manouélian): Նա ծնվել է Թուրքիայում 1923 թվականին: Երբ դեռ երեխա էր, նրա ծնողները տեղափոխվեցին Ֆրանսիա: Նախքան Ժան Վիլարի հետ համագործակցելը Ռոզի Վարթն աշխատել է փարիզյան թատրոններում: 1971 թվականից նա մշտապես համագործակցել է Ֆրանսիական կոմեդիայի թատրոնի (Comédie française) հետ:

В субботу 14 января скончалась известная французская актриса армянского происхождения Рози Варт. Об этом агентству Франс-Пресс сообщил ее супруг, Пьер Бадель.
Рози Варт работала вместе с Жаном Виларом в легендарном Национальном народном театре (Théâtre national populaire – TNP), где в 1958 году поставила спектакль «Король Юбю», ставший классикой мирового театра. Рози Варт знали не только по сериалам, актриса снималась в фильмах режиссеров Жана Ренуара, Франсуа Трюфо, Анри Вернея, Клода Соте.
Российскому зрителю хорошо известен фильм «Французский канкан» с Жаном Габеном в главной роли, а также картины «Страх над городом» или «Веселая пасха» с Жан-Полем Бельмондо. Во всех этих фильмах сыграла Рози Варт.
Настоящее имя Рози Варт (Rosy Varte) – Неварте Мануелян (Nevarte Manouélian). Она родилась в Турции в 1923 году. Когда она была ребёнком, её родители переехали во Францию. Прежде чем начать сотрудничать с Жаном Виларом, Рози Варт работала в парижских театрах. С 1971 года Рози Варт постоянно сотрудничала с Театром французской комедии (Comédie française).