Wikipedia օնլայն հանրագիտարանը հունվարի 18-ին անջատելու է իր անգլերեն տարբերակը 24 ժամով ՝ այդպիսով բողոք հայտնելով ընդդեմ ԱՄՆ վիճահարույց հակահենային օրինագծի (Stop Online Piracy Act)։Wikipedia հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սյու Գարդները նշել է, որ SOPA-ի ընդունումը կսպառնա ազատ և բաց ինտերնետին, այդ թվում և Wikipedia-ին։
Հունվարի 18-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատում կայանալու է SOPA-ի հերթական քննարկումը, որին մասնակցելու են նաև ինտերնետ ոլորտի ներկայացուցիչներ։
SOPA օրինագիծը ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում հենային ռեսուրսների դեմ, որը պարտավորեցնում է ինտերնետ ընկերություններին չհամագործակցել վերջիններիս հետ կատավարության կամ սեփականատերերի պահանջով։ Այս օրինագծի դեմ դուրս են եկել Google-ը, Yahoo!-ն, eBay-ը, Facebook-ը և այլ ինտերնետ ընկերություններ։
Սյու Գարդները նշել է, որ Wikipedia-ն անկախ ամեն ինչից իր սեփական ցույցն է անցկացնելու, քանի որ Կոնգրեսի ստորին պալատում SOPA-ի քննարկմանը զուգահեռ վերին պալատում կայանալու է SOPA-ի նման մեկ այլ՝ PIPA օրինագծի քննարկումը։
Գարդների խոսքով, հունվարի 18-ին Wikipedia-ն անհասանելի կլինի ողջ աշխարհում։ Wikipedia-ի անգլալեզու հանրագիտարանը ամենախոշորն է աշխարհում՝ ավելի քան 3,8 միլիոն նյութերով։
Այս քայլին են հունվարի 18-ին դիմելու նաև մի քանի այլ կայքեր, ինչպես օրինակ սոցիալական ցանց Reddit-ը, հաղորդում է IDG լրատվական գործակալությունը։ Reddit –ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը ելույթ է ունենալու Սենատի լսումների ժամանակ։

17 Январь 2012 - 07:55 AMT
18 января онлайн-энциклопедия Wikipedia на 24 часа отключит свою английскую версию, выразив таким образом протест против нашумевшего законопроекта США (Stop Online Piracy Act), направленного на борьбу с пиратством.
Исполнительный директор фонда Wikipedia Сью Гарднер отметила, что принятие SOPA ограничит свободу слова и возможности развития Интернета, в том числе и Wikipedia. 18 января в нижней палате Конгресса США состоится очередное обсуждение законопроекта SOPA, в котором примут участие представители сферы ИТ.
Согласно SOPA, любая Интернет-компания обязана по требованию правообладателя прекратить предоставление услуг ресурсу, обвиняемому в пиратстве, и исключить с ним любое взаимодействие.
Против принятия законопроекта выступили Google, Yahoo!, eBay, Facebook и другие Интернет-компании.
Сью Гарднер отметила, что Wikipedia, несмотря ни на что, выразит свой протест, поскольку наряду с обсуждением SOPA в нижней палате Конгресса США в верхней палате состоится обсуждение еще одного подобного законопроекта – PIPA.
По словам Сью Гарднер, 18 января Wikipedia будет недоступна во всем мире. Англоязычная версия энциклопедии является самой крупной в мире: более 3,8 миллиона материалов.
К подобным действиям 18 января прибегнут еще несколько сайтов, например, социальная сеть Reddit, сообщает информационное агентство IDG. Сооснователь Reddit Алексис Оганян выступит на слушаниях в Сенате.