Yandex ընկերությունը հրապարակել է 2011-ի դեկտեմբերի 31-ին իր որոնողական համակարգում ամենից շատ որոնված թեմաները։ Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ օգտագործողները 3,7 միլիոն անգամ փնտրել են Ամանորյա մաղթանքներ, ամանորյա բանաստեղծություններ, մաղթանքներ անգլերեն լեզվով և նման այլ բաներ։ Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը։
Դե իսկ Ամանորյա խոհարարական հարցումները դարձել են 2-րդ ամենաշատ որոնված թեման դեկտեմբերի 31-ին Yandex-ում։ Օգտագործողները մոտ 1 միլիոն հարցում են կատարել՝ փնտրելով խոհարարական բաղադրատոմսեր, որոնցից ամենից շատ որոնել են «Օլիվյե» աղցանի բաղադրատոմսը՝ ավելի քան 260 000 հարցում։
Ավելի քան 500 000 հարցում վերաբերել է օնլայն հեռուստատեսությանը։ Ամանորի նախաշեմին Yandex-ի օգտագործողները որոնել են անգամ ալկոհոլի ճիշտ օգտագործման մասին տեղեկություններ, ինչպես օրինակ՝ ինչպես խմել տեկիլա։
Yandex-ը համարավում է ամենախոշոր որոնողական համակարգը Ռուսաստանում՝ զբաղեցնելով շուկայի 60%-ը։ 2011-ի սեպտեմբերին Yandex-ը հայտնվել է աշխարհի խոշոր որոնողական համակարգերի ցուցակում 5-րդ տեղում՝ ամսական ունենալով ավելի քան 3 միլիարդ հարցում։

17 Январь 2012 - 08:55 AMT
Компания Yandex опубликовала рейтинг самых популярных тем в своей поисковой системе в последний день 2011 года. Статистика показала, что в новогоднюю ночь число запросов пользователей, связанных с новогодними поздравлениями, достигло 3,7 миллиона. Пользователи искали поздравления с Новым 2012 годом, стихи про Новый Год, поздравления на английском языке и др. Об этом сообщает информационное агентство “РИА Новости”.
Кулинарные запросы стали второй по популярности темой в поисковике 31 декабря. Пользователи задали около 1 миллиона запросов с поиском рецептов различных блюд, а лидером среди блюд стал салат "Оливье" – более 260 тысяч подобных запросов за день.
Около 500 тысяч запросов касались возможности просмотра Интернет-телевидения. В канун Нового Года пользователей Yandex очень интересовали вопросы, связанные с правильным употреблением алкоголя, например, "как пить текилу" и "с чем пить ром".
Поисковая система Yandex является крупнейшей в России, удерживая около 60% рынка. В сентябре 2011 года она вышла на пятое место среди крупнейших мировых поисковых систем, обработав за месяц более трех миллиардов запросов.