Հունվարի 17-ին Սանկտ Պետերբուրգում` Նկարիչների միության ցուցասրահում բացվել է «Հայաստանի պետերբուրգյան գունապնակը» ցուցահանդեսը, հայտնում է BaltInfo-ն: Դա «Հայկական գունապնակ 2011» միջազգային սիպոզիումին մասնակցած մի խումբ նկարիչների ստեղծագործական հաշվետվությունն է: Խումբը ներառում է Յուրի Վասիլևին, Վալերի Օբեդկովին, Պյոտր Ռեյխետին, Ալեքսանդր Սայկովին, Ալեքսանդր Սնյատկովին, Պյոտր Տատարնիկովին:
«Հայկական գունապնակ 2011» առաջին սիմպոզիումն է, որը նվիրված է պլեներային գեղանկարչությանը: Այն կազմակերպվել է Հայաստանի նկարիչների միության կողմից, որին աջակցել են «Փյունիկ» հիմնադրամը և «Լոռվա Ձոր» միությունը: Այն անցկացվել է Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերում:
Ստեղծագործական անձնակազմը բաղկացած է Հայաստանի,Բելառուսի և Պետերբուրգի նկարիչների միությունների ներկայացուցիչներից: Նկարիչներն այցելել են տարբեր քաղաքներ, վանքեր, հիացել տարբեր տեսարժան վայրերով: Իրենց կտավներում նրանք պատկերել են Սատանի կամրջի ձորի խորությունը, Նորավանքի կարմիր ժայռերը, Դսեղի ձորի լայնարձակությունը և, իհարկե Հայաստանի խորհրդանիշը` սրբազան Արարատը: Հայկական վանքերը եվրոպական մշակույթի հնագույն կենտրոններ են և դրանք մինչ օրս պահպանել են իրենց նշանակությունը հայ ժողովրդի կյանքում:
Ցուցահանդեսին կներկայացվեն ստեղծագործություններ, որոնք արվել են անմիջականորեն բնության գրկում, ինչպես նաև գործեր, որոնք արվել են արվեստանոցում` կուտակված նյութի հիման վրա:

17 Январь 2012 - 11:32 AMT
17 января в Санкт-Петербурге в выставочном центре Союза художников открылась выставка “Петербургская палитра Армении”, сообщает BaltInfo. Это творческий отчет об участии в международном симпозиуме “Армянская палитра 2011” группы художников, в которую вошли Юрий Васильев, Валерий Обедков, Петр Рейхет, Александр Сайков, Александр Снятков, Петр Татарников.
“Армянская палитра 2011” это первый симпозиум, посвященный пленэрной живописи. Он организован Союзом художников Армении при поддержке культурного фонда “Пюник” и объединения “Лорва Дзор” и проходил практически во всех районах Армении.
Творческий коллектив состоял из представителей союзов художников Армении, Белоруссии и Петербурга. Художники посетили разные города, монастыри, удивлялись уникальным природным достопримечательностям. На своих полотнах они запечатлели глубину Ущелья моста Сатаны, красные скалы Нораванка, просторы ущелья “Десег” и, конечно, символ Армении – священный Арарат. Армянские монастыри – это древнейшие европейские центры культуры, они до сих пор сохранили свое назначение в жизни армянского народа.
На выставке будут представлены произведения, выполненные непосредственно с натуры, а также студийные работы по накопленному материалу в техниках масляной живописи и акварель.