Լուսանկարչական ապարատների արտադրող ավելի քան 130 տարվա պատմություն ունեցող Eastman Kodak-ը վարկատուներից պաշտպանության մասին դիմում է ներկայացրել ըստ ԱՄՆ Օրենսդրության սնանկության մասին 11 գլխի:
Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, ընկերությունը նաև հայտնել է Citigroup ընկերությունից 18 ամսով 950 միլիոն դոլար վարկ ստանալու մասին, ինչը նույնպես կօգնի Kodak-ին շարունակել իր գոյությունը։
Kodak-ի Տնօրենների խորհրդի անդամ Անտոնիո Պերեզի խոսքով, բաժնետերերը և մենեջմենթը կարծում են, որ ժամանակավոր սնանկությունը հանդիսանում է արդյունավետ միջոց Kodak-ի պահպանման և եկամտաբերությունը վերադարձնելու համար։
The Wall Street Journal-ն, հղելով իր սեփական աղբյուրներին, նշում է, որ Kodak-ը մտադիր է վաճառել ավելի քան 1100 արտոնագիր, որպեսզի կարողանա մարել Citigroup-ի տրամադրած վարկը և այլ պարտքերը։ Տնօրենների խորհուրդը հունվարի 20-ին քննարկելու է նոր ղեկավարի թեկնածությոնը, որը պետք է սնանկությունից փրկի ընկերությունը։
Kodak-ն արդեն մի քանի տարի է ինչ եկամտաբեր չի, այդ իսկ պատճառով ընկերության բաժնետոմսերի արժեքը շուկայում նվազել է։ Վերջին տարում դրանց արժեքն ընկել է ավելի քան 91%-ով։

Производитель фотокамер Eastman Kodak, имеющий почти 130-летнюю историю, подал заявление о защите от кредиторов по главе 11 Кодекса США о банкротстве. Как сообщает Reuters, компания также объявила о получении кредита в 950 миллионов долларов от Citigroup на 18 месяцев, который должен помочь Kodak сохранить бизнес, пишет Lenta.ru.По словам председателя совета директоров компании Антонио Переза (Antonio Perez), менеджмент и акционеры производителя фотокамер считают, что временное банкротство является действенной мерой для сохранения Kodak и последующего его возвращения к прибыльности.
The Wall Street Journal со ссылкой на собственные источники отмечает, что Kodak намерен продать более 1100 своих патентов на товары, чтобы погасить кредит Citigroup и остальные задолженности. 20 января совет директоров компании обсудит кандидатуры временного управляющего, который должен вывести Kodak из состояния банкротства.
Kodak уже несколько лет остается убыточным, из-за чего акции компании на бирже дешевеют. За последний год они упали в цене более чем на 91 процент, а 4 января обвалились сразу на 28 процентов. Это произошло после того, как в прессу попала информация о предполагаемом банкротстве Kodak.