ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունվարի 23-25-ը կմասնակցի Ժնևում կայանալիք Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) Համաշխարհային ռադիոհաղորդակցության կոնֆերանսին (WRC-12): Այս մասին տեղեկացնում է նախարարության մամլո ծառայությունը։
Կոնֆերանսն իր աշխատանքները կավարտի փետրվարի 17-ին։ Կոնֆերանսին մասնակցելու են ՀՄՄ բոլոր անդամ-պետությունների պատվիրակությունները և մի շարք տարածաշրջանային կազմակերպություններ:
Համաշխարհային ռադիոկոնֆերանսի հիմնական նպատակն է ուսումնասիրել և քննարկել աշխարհում ռադիոհաղորդակցության նշանակությանը, զարգացմանը, որակի կատարելագործմանը և տեխնոլոգիաների նորամուծություններին վերաբերող հարցերը:
Մասնավորապես քննարկվելու է հաճախականային տիրույթներում ռադիոկապի տարբեր ծառայություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ` ներառելով ռադիոկապի ծառայություններում գործող հաճախականային բաշխումների արդյունավետ օգտագործմանը նպաստող անհրաժեշտ ռադիոռեգլամենտար փոփոխությունների եւ ռադիոկապի ծառայություններում հնարավոր նոր բաշխումների իրականացումը:
Կոնֆերանսի վերջում յուրաքանչյուր պատվիրակության ղեկավար կամ լիազորված անձ կստորագրի Ռադիոկոնֆերանսի եզրափակիչ ակտերը, որոնք միջազգային աշխատանքների իրականացման փաստաթուղթ կհանդիսանան հետագա 4 տարիների համար:

Делегация во главе с министром транспорта и связи РА Мануком Варданяном с 23 по 25 января примет участие во Всемирной конференции радиосвязи (WRC-12) Международного сектора радиосвязи (ITU), которая состоится в Женеве. Об этом сообщают в пресс-службе министерства.
Конференция закончит свою работу 17 февраля. В конференции примут участие делегации всех стран – членов ITU, а также ряд региональных организаций.
Основная цель Всемирной радиоконференции – изучить и обсудить вопросы, относящиеся к роли радиосвязи в мире, ее развитию, улучшению качества, а также вопросы, относящиеся к инновациям в технологиях.
В частности, будет обсуждаться широкий спектр вопросов, касающихся различных сервисов радиосвязи в частотном спектре, включая реализацию необходимых радиорегламентарных изменений и возможных перераспределений в службах радиосвязи, содействующих продуктивному использованию радиочастотного спектра.
В конце руководитель каждой из делегаций или доверенные лица организаций подпишут итоговые акты радиоконференции, которые в ближайшие 4 года будут рассматриваться как документы по реализации международных работ в сфере.