Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստուհի, հայկական ծագմամբ երգչուհի Իրինա Ալեգրովան այսօր տոնում է տարեդարձը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը: Մարտի 7-ին «Օլիմպիական» մարզահամալիրում մեկնարկում է նրա հրաժեշտի շրջագայությունը:
Երգչուհին երգում է արդեն մոտ 20 տարի, ունի 13 անհատական ձայնասկավառակ և հազարավոր ելույթներ` աշխարհի տարբեր ծայրերում: Երգչուհին բազմիցս դարձել է հեղինակավոր մրցանակների դափնեկրի. «Օվացիայի», «Տարվա երգի» և «Ոսկե կամերտոնի» մրցանակակիր է:
Նրա բազմաթիվ երգեր անընդհատ հնչում են ռադիոյում: Արտիստուհին համագործակցել է լավագույն երգահանների և բանաստեղծների հետ` Իգոր Կրուտոյի, Իգոր Նիկոլաևի, Իլյա Ռեզնիկի, Դավիթ Տուխմանովի, Ռիմա Կազակովայի և Օսկար Ֆելցմանի հետ:
Մոսկովյան համերգը կոչվում է «Հրաժեշտի շրջագայություն: Շոու ընկերների և հյուրերի մասնակցությամբ »: Երգչուհին խոստացել է կատարել իր գրեթե բոլոր հիթերը, ինչպես նաև բոլորովին ներ երգեր: Կլինեն նաև անակնկալներ: Մեկ տարվա ընթացքում Ալեգրովան հանդես կգա Ռուսաստանի, ԱՊՀ-ի, Եվրոպայի և Ամերիկայի քաղաքներում:
Բեմը լքելու իր որոշման մասին երգչուհին բարձրաձայնել էր նախորդ տարվա վերջում: «Որոշել էի, որ կհեռանամ համերգային կյանքից, եթե չկարողնամ աշխատանքս անկեղծորեն 250 տոկոսով կատարել, ինչպես 5 տարի առաջ»,-ասել է նա: Հավանաբար, երգչուհին մտադիր է կատարել խոստումը:

20 Январь 2012 - 07:41 AMT
Певица армянского происхождения, народная артистка России Ирина Аллегрова отмечает сегодня юбилейный день рождения, сообщает ИТАР-ТАСС. 7 марта в спорткомплексе "Олимпийский" стартует прощальный тур, к которому она приступит скоро.
Аллегрова поет уже почти на протяжении 20-ти лет. На ее счету 13 сольных дисков и тысячи выступлений в самых разных уголках мира. Певица не раз становилась лауреатом престижных наград: она обладательница премий "Овация", "Песня года" и "Золотой Камертон".
Ее песни "Я тучи разведу руками", "Мама", "Свадебные цветы", "Странник мой", "Привет, Андрей", "Императрица", "Неоконченный роман", "Фотография 9х12", "Младший лейтенант", "Не обернусь", "С днем рождения" постоянно звучат на радио. Артистка сотрудничала с лучшими композиторами и поэтами – Игорем Крутым, Игорем Николаевым, Ильей Резником, Давидом Тухмановым, Ларисой Рубальской, Риммой Казаковой и Оскаром Фельцманом.
Концерт в Москве называется "Прощальный тур. Шоу с участием друзей и гостей". Певица обещает исполнить практически все свои хиты, а также совершенно новые песни. Будут и сюрпризы. Вслед за российской столицей Аллегрова на протяжении почти года будет выступать в городах России, стран СНГ, Европы и Америки. Свое решение покинуть сцену Алллегрова озвучила в конце прошлого года. "Для себя я решила, что уйду от гастрольной жизни, если не смогу так же честно на 250 процентов делать свою работу, как я делала пять лет назад", – пояснила она. И, судя по всему, свое слово певица намерена сдержать.