Սոչի-2014 Օլիմպիական խաղերի ֆրիսթայլի գլխավոր ֆավորիտներից մեկը ` կանադուհի դահուկորդ Սարա Բուրկը զոհվել է Սոլթ-Լեյք Սիթիի հիվանդանոցում:
Բուրկը գիտակցության չի եկել` պարապմունքի ժամանակ ստացած լրջագույն վնասվածքից հետո: Նա փորձել է իրականացնել «ուլտրա-սի» էլեմենտը: Անշունչ մարզուհուն ուղղաթիռով հասցրել են հիվանդանոց, որտեղ մի քանի օր անց նրան լուրջ վիրահատության են ենթարկել, գրում է migsport.co.il-ը:
Սարա Բուրկը 29 տարեկան էր: Հենց նրա հաջողություններն են ՄՕԿ անդամներին դրդել այդ մարզաձևն ընդունել Օլիմպիական խաղերի կազմում: Նա աշխարհի քառակի չեմպիոն է այդ մարզաձևում:
Մասնագետները կարծում են, որ Բուրկը դահուկային ակրոբատիկան հասցրել է արվեստի մակարդակի` սահմանելով բարձր ստանդարտներ նրանց համար, ովքեր գալու են իրենից հետո:

Canadian skier Sarah Burke, 29, a leading pioneer of the freestyle halfpipe and the best-known athlete in her sport, died Thursday, nine days after crashing at the bottom of the superpipe during a training run in Utah, Los Angeles Times reported.
Burke, who was a driving force behind the inclusion of the halfpipe in the 2014 Winter Olympics, was injured Jan 10 while training at Park City Mountain resort.
Tests revealed that she sustained "irreversible damage to her brain due to lack of oxygen and blood after cardiac arrest," according to a statement released on behalf of her family. She died at University of Utah Hospital in Salt Lake City.
Burke had been favored to win gold at the Winter X Games, set to start next week in Aspen, Colo., and in 2014 when her sport debuts at the Winter Olympics in Sochi, Russia.