Սոչի-2014 Օլիմպիական խաղերի ֆրիսթայլի գլխավոր ֆավորիտներից մեկը ` կանադուհի դահուկորդ Սարա Բուրկը զոհվել է Սոլթ-Լեյք Սիթիի հիվանդանոցում:
Բուրկը գիտակցության չի եկել` պարապմունքի ժամանակ ստացած լրջագույն վնասվածքից հետո: Նա փորձել է իրականացնել «ուլտրա-սի» էլեմենտը: Անշունչ մարզուհուն ուղղաթիռով հասցրել են հիվանդանոց, որտեղ մի քանի օր անց նրան լուրջ վիրահատության են ենթարկել, գրում է migsport.co.il-ը:
Սարա Բուրկը 29 տարեկան էր: Հենց նրա հաջողություններն են ՄՕԿ անդամներին դրդել այդ մարզաձևն ընդունել Օլիմպիական խաղերի կազմում: Նա աշխարհի քառակի չեմպիոն է այդ մարզաձևում:
Մասնագետները կարծում են, որ Բուրկը դահուկային ակրոբատիկան հասցրել է արվեստի մակարդակի` սահմանելով բարձր ստանդարտներ նրանց համար, ովքեր գալու են իրենից հետո:

Одна из главных фавориток на Олимпийскую победу в Сочи –2014 в акробатическом фристайле, канадская лыжная акробатка Сара Бурк скончалась в госпитале Солт-Лейк Сити.
Бурк так и не пришла в сознание, после того как получила тяжелейшую травму на тренировке. Она пыталась исполнить элемент "ультра-си". Бездыханную спортсменку на вертолете доставили в госпиталь, где спустя несколько дней ей была проведена операция по удалению разрыва позвоночной артерии, передает migsport.co.il.
Саре Бурк было 29 лет. Именно ее блестящие выступления в лыжной акробатике подтолкнули членов МОК к принятию этой дисциплины в программу Олимпийских игр. Канадская лыжная акробатка четырежды выигрывала чемпионаты мира в хафпайпе.
Специалисты считают, что Бурк подняла лыжную акробатику на уровень искусства, обозначив самые высокие стандарты для тех, кто придет после нее.