Մարտի 17-ին կամ 18-ին Երևանում տեղի է ունենալու ազգային կինոկենտրոնի «Հայակ» մրցանակաբաշխությունը, մամլո ասուլիսին ասաց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը: Նախապես հայտարարված մրցույթում ընտրվել է մրցանակաբաշխության մրցանակը, որը ներկայացնում է բթամատերի և ցուցամատերի միացություն պատկերող 42 սմ բարձրությամբ արձանիկ, որի պատվանդանը մարմարից է, իսկ ձեռքերի միացությունը` էմալապատված և ոսկեջրած բրոնզից: Մատերի այդ միացությունը կոչվում է հայակ: Այն ներկայացվեց հանրության դատին այսօր` հունվարի 20-ին: Արձանիկի հեղինակն է դերասանուհի Իզաբելլա Ներսիսյանը:Մրցանակի հայտ էին ներկայացրել 22 նախագիծ, սակայն Գևորգյանի խոսքով հենց այդ նախագիծն է միաձայն ընդունվել:
Նախաձեռնության հեղինակներն են նաև «Orange Արմենիա» ընկերությունը, որը երկար տարիներ աջակցում է նաև Կաննի և բրիտանական BAFTA կինոփառատոներին և Ազգային կինոյի զարգացման հիմնադրամը:
Առաջին մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու են 1991-2011 թթ. Հայաստանում արտադրված 92 ֆիլմ, այդ թվում` 28 լիամետրաժ, 22 կարճամետրաժ, 10 անիմացիոն և 32 վավերագրական: Եկող տարվանից ընդգրկվելու են նաև արտերկրում հայաստանյան թեմաներով նկարահանված ֆիլմերը:
Մշակույթի 11 անվանի գործիչներից բաղկացած ժյուրին` դերասան Սոս Սարգսյանի գլխավորությամբ ընտրելու է 12 անվանակարգերի հաղթողներին: Բացի վերը նշվածներից, ևս մեկ մրցանակ շնորհվելու է 20 տարվա ընթացքում կինոյում մեծ ավանդ ներդրած գործչին: Շուտով գործելու է նաև մրցանակաբաշխության պաշտոնական կայքը` www. hayak.am-ը:

20 Январь 2012 - 10:23 AMT
17 или 18 марта в Ереване состоится кинопремия “Айак” Национального киноцентра Армении, сказал во время пресс-конференции директор киноцентра Геворк Геворкян. В результате объявленного ранее конкурса выбран приз кинопремии – статуэтка высотой 42 см, из позолоченной бронзы с элементами эмаля в виде прямоугольника из пальцев, обозначающего поиск кадра (Айак – кинематографический термин). Постамент статуэтки выполнен из мрамора. Символ был представлен на суд общественности 20 января. Автор статуэтки – Изабелла Нерсисян.
В конкурсе на лучший эскиз статуэтки было представлено 22 работы. Авторы инициативы – компания “Orange Армения”, которая вот уже долгие годы содействует Каннскому кинофестивалю, британскому кинофестивалю BAFTA, а также Фонд развития национального кино.
В первой кинопремии примут участие 92 фильма, снятые в Армении в период с 1991 по 2011 гг, в их числе 28 полнометражных, 22 короткометражные, 10 анимационных и 32 документальные картины. Со следующего года в кинопремии смогут участвовать и фильмы на армянскую тематику, снятые за рубежом.
Жюри, состоящее из 11 известных армянских деятелей искусства, возглавит Сос Саркисян. Победители будут выбираться в 12 номинациях. Скоро будет задействован официальный сайт кинопремии – www. hayak.am.