ԱՄՆ Կոնգրեսի մշակած SOPA և PIPA օրինագծերի դեմ վեբ-ցույցերի ընթացքում Mozilla ընկերության Firefox բրաուզերը տեղափոխում էր օգտագործողներին SOPA-ի դեմ էջ, որի արդյունքում 40 միլիոն Firefox օգտագործող հայտնել է իր բողոքը։ Այս մասին հաղորդում է CNET-ը։
«Այս ողջ քայլերն ուղղված են մարդկանց տեղեկացնելու Կոնգրեսի այդ սխալ օրինագծի դեմ»,-գրել է Mozilla-ի ներկայացուցիչը ընկերության պաշտոնական բլոգում։
Mozilla-ի այս շարժման արդյունքում 360 000 էլնամակ է ուղարկվել սենատորներին և Կոնգրեսի անդամներին։ 1,8 միլիոն մարդ այցելել է mozilla.org/sopa էջն տեղեկանալու օրինագծի մասին։
Հունվարի 18-ին Wikipedia-ն դադարեցրել էր իր աշխատանքը ի նշան բողոքի ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից մշակված SOPA օրինագիծի դեմ։ Այդ օրը Wikipedia-ում գրանցվել է 162 միլիոն այցելություն։ Google-ը հավաքել էր 7 միլիոն ստորագրություն ընդդեմ օրինագծի։
Այս օրինագծի դեմ դուրս են եկել Wikipedia-ն, Google-ը, Yahoo!-ն, eBay-ը, Facebook-ը և այլ ինտերնետ ընկերություններ։ Ընդդեմ SOPA օրինագիծի ելույթ են ունեցել Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը։ SOPA օրինագիծը ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում պիրատային ռեսուրսների դեմ, որը պարտավորեցնում է ինտերնետ ընկերություններին չհամագործակցել վերջիններիս հետ կառավարության կամ սեփականատերերի պահանջով։
ԱՄՆ Սենատի 8 օրենսդիրներ ետ են կանգնել իրենց իսկ մշակած օրինագծից։ Ներկայումս Կոնգրեսը դեռ քննարկում է SOPA օրինագիծը։ Իսկ Կոնգրեսի ստորին պալատում SOPA-ի քննարկմանը զուգահեռ վերին պալատում կայանում է SOPA-ի նման մեկ այլ՝ PIPA օրինագծի քննարկումը։

Выступая против законопроектов SOPA и PIPA, разработанных Конгрессом США, браузер Firefox компании Mozilla в ходе веб-митингов перемещал пользователей в страницу противников законопроекта SOPA, в результате 40 миллионов пользователей Firefox смогли выразить свой протест. Об этом сообщает CNET.
“Все эти действия направлены на информирование людей об ошибочном законопроекте Конгресса”,- написал представитель Mozilla в официальном блоге компании.
В результате Mozilla отправила 360 000 электронных писем сенаторам и членам Конгресса США.
18 января онлайн-энциклопедия Wikipedia, которая в знак протеста против принятия законопроекта SOPA была недоступна для англоязычных пользователей в течение 24 часов.
Согласно законопроекту SOPA, любая Интернет-компания обязана по требованию правообладателя прекратить предоставление услуг ресурсу, обвиняемому в пиратстве, и исключить с ним любое взаимодействие.
Против принятия законопроекта выступили Google, Yahoo!, eBay, Facebook и другие Интернет-компании. Противниками SOPA являются также основатель Facebook Марк Цукербергер, сооснователь компании Reddit Алексис Оганян и др. 8 сенаторов Конгресса США отозвали законопроект SOPA. В настоящее время Конгресс все еще продолжает обсуждения законопроекта. А наряду с обсуждением SOPA в нижней палате Конгресса США в верхней палате проходит обсуждение еще одного подобного законопроекта – PIPA.