Այսօր` հունվարի 20-ին «Նարեկացի» արվեստի միությունում բացվեց «Հնդկաստանը հայերի աչքերով» լուսանկարների ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսը կազմակերպել է Հայ-hնդակական բարեկամություն ՀԿ-ն Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատան աջակցությամբ և նվիրվում է Հնդկաստանի Հանրապետության օրվա 63-րդ տարելիցին:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էր Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աչալ Կումար Մալհոթրան, ով շնորհակալություն հայտնելով բոլոր ներկաներին, նշեց, որ հիմա, երբ շփումն իրականացվում է մասնավորապես ինտերնետի սոց. ցանցերի միջոցով, նմանօրինակ ցուցահանդեսները անհրաժեշտ են երկու ազգերի միջև շփվելու համար:
Միության հիմնադիր Նարեկ Հարթունյանն էլ իր հերթին ասաց, որ ուրախ է ընդունել այդ ցուցահանդեսը միությունում, քանի որ այն առհասարակ արվեստի օջախ է:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են 11 հեղինակների շուրջ 50 լուսանկարներ:
Ցուցահանդեսի նպատակն է Հնդկաստան այցելած հայ ճամփորդների կողմից արված լուսանկարով ներկայացնել Հնդկաստանի մշակութային և պատմական հրաշքները:
Ըստ կազմակերպիչների, միջոցառումը կհամախմբի բոլոր նրանց, ովքեր սիրում են հնդկական մշակույթը և չեն ուզում բաց թողնել հնդկական մշակույթի հետ շփվելու հնարավորությունը: Բացի դրանից, այն Հայաստանում հայ-հնդկական ողջ համայնքի համար միավորվելու և մտքեր ու տպավորություններ փոխանակելու ևս մեկ առիթ կլինի:

20 января в Союзе искусств “Нарекаци” в Ереване открылась фотовыставка “Индия глазами армян”. Выставку организовала ОО “Армяно-индийская дружба” при содействии посольства Индии в Армении. Мероприятие посвящено 63-годовщине провозглашения Республики Индии.
На открытии выставки присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Армении Ачал Кумар Малхотра. Посол выразил благодарность всем присутствующим, отметив, что именно сейчас, когда общение между людьми происходит посредством социальных сетей, подобные выставки особенно необходимы для большего сближения двух народов.
Основатель союза Нарек Арутюнян, в свою очередь, сказал, что рад принять выставку в своем союзе, поскольку он является именно очагом культуры.
На выставке представлено более 50 фотографий 11 авторов.
Цель выставки – представить богатство и разнообразие культуры, фольклора, быта Индии посредством фоторабот, сделанных армянами, посетившими эту страну.
Мероприятие, по словам организаторов, должно объединить всех ценителей индийской культуры. Кроме того, это послужит еще одним поводом для сближения и обмена впечатлениями с представителями армянской диаспоры Индии.