20 Հունվար 2012 - 17:03 AMT
Լևոն Արոնյանը գլխավորում է Վեյկ ան Զեեի մրցաշարը, իսկ Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը FIFA վարկանիշում բարձրացել է 45-րդ հորիզոնականը
Վեյկ ան Զեեում «Տատա ստիլ» շախմատային փառատոնի 5-րդ տուրից հետո հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը շարունակում է առաջատար դիրք զբաղեցնել: Այս տուրում նա միավորները կիսել է հոլանդացի Լյուկ Վան Վելիի հետ և հավաքել է 3.5 միավոր: Հունվարի 20-ին 6-րդ տուրում Արոնյանը սպիտակ խաղաքարերով պարտության է մատնել Վուգար Հաշիմովին (Ադրբեջան): Այսպիսով, հայ գրոսմայստերը 4,5 միավորով շարունակում է մնալ փառատոնի առաջատարներից մեկը:
4-րդ տուրի Արոնյան-Գատա Կամսկի պարտիան ճանաչվել է լավագույնը, և հայ գրոսմայստերը ստացել է 500 եվրո պարգև:
Ժամանակի հսկողությունը մրցաշարում 100 րոպե է 40 քայլի համար, այնուհետև 50 րոպե 20 քայլի համար և 15 րոպե մինչև պարտիայի ավարտը 60 վայրկյան հավելումով յուրաքանչյուր քայլի համար, սկսած առաջինից:
Մրցաշարը կավարտվի հունվարի 29-ին և շախմատիստները կհանգստանան հունվարի 18-ին, 23-ին և 26-ին:
Երևանում մեկնարկել է Հայաստանի շախմատի առաջնությունը: Տղամարդկանց մրցաշարում 8-րդ տուրում փոխվել է: Տիգրան Պետրոսյանը սև ֆիգուրներով ավելի ուժեղ է գտնվել Հրանտ Մելքումյանից և այժմ 5 միավորով գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը: Մելքումյանը 4.5 միավորով զբաղեցնում է 3-րդ հորիզոնականը:
Կանանց շարքում առաջատար են Աննա Հայրապետյանը և Մարիա Կուրսովան 6,5 միավորով: Լիանա Աղաբեկյանը և Շուշաննա Սարգսյանն ունեն 4,5-ական միավոր:
Առաջնությունը կտևի միջև հունվարի 22-ը: Հայաստանի 2012թ չեմպիոնը կընդգրկվի տղմարդկանց հավաքականում, 1-3 տեղերը զբաղեցրածներն իրավունք կստանան մասնակցելու Հայաստանի 2013թ առաջնությանը, իսկ 1-5 տեղերը զբաղեցրածները հնարավորություն կստանան մասնակցելու Եվրոպայի անհատական առաջնությանը, իսկ 6-8 տեղերը զբաղեցրածները հնարավորություն կունենան հանդես գալու Aeroflot open առաջնությունում:
Ֆուտբոլ. Հունվարի 18-ին Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան՝ ՖԻՖԱ-ն, հրապարակել է 2012 թվականի առաջին վարկանշային աղյուսակը: Հայաստանի ազգային հավաքականը բարձրացել է մեկ հորիզոնականով և զբաղեցնում է 45-րդ տեղը 612 միավորով:
2014թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում Հայաստանի հավաքականի մրցակիցները զբաղեցնում են հետևյալ տեղերը. Իտալիան նախկինի պես 9-րդն է 1082 միավորով, Դանիան՝ 11-րդը 1035 միավորով, Չեխիան բարձրացել է 31-րդ հորիզոնականը 749 միավորով, Բուլղարիան` 83-ը 410 միավորով, իսկ Մալթան նահանջել է 156- րդ հորիզոնականը 140 միավորով:
Վարկանիշային աղյուսակը գլխավորում է Եվրոպայի և աշխարհի չեմպիոն Իսպանիայի հավաքականը 1564 միավորով: Երկրորդ տեղում է աշխարհի արծաթե մեդալակիր Հոլանդիայի հավաքականը 1365 միավորով: 3-րդ տեղում Գերմանիան է 1345 միավորով:
2011թ. մայիսի 1-ից դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում ՈՒԵՖԱ-ի fair play վարկանիշում Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը 18-րդ տեղն է գրավում: Հայկական թիմն ունի 7948 միավոր: 8367 միավորով վարկանիշը գլխավորում է Նորվեգիան, 8282 միավորով երկրորդ տեղում է Ֆինլանդիան, եռյակը եզրափակում է Հոլանդիան՝ 8173 միավորով:
Կանադայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի և Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի միջև հունվարի 18-ին ստորագրված պայմանագրի համաձայն, Հայաստանի և Կանադայի ազգային հավաքականների հանդիպումը կկայանա Կիպրոսի Լիմասոլ քաղաքի «Ցիրիոն» մարզադաշտում, PanARMENIAN.Net ին տեղեկացրել են Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայից: Խաղը նշանակաված է փետրվարի 29-ին:
Սա լինելու է Հայաստանի և Կանադայի հավաքականների առաջին հանդիպումը: ՖԻՖԱ-ի վարկանշային աղյուսակում Հայաստանը զբաղեցնում է 45-րդ հորիզոնականը, իսկ Կանադան 74-րդ տեղում է:
Բռնցքամարտ. Հայ բռնցքամարտիկ IBO վարկածով աշխարհի չեմպիոն Վիկ Դարչինյանը չեմպիոնական կոչման համար կանցկացնի հերթական մենամարտը` գերթեթև քաշում WBC գոտու տիտղոսակիր` Շինսուկե Յամանակիի դեմ` Ճապոնիա: Մենամարտը կկայանա ապրիլի 1-ին Տոկիոյում:
29-ամյա ձախլիկ ճապոնացին բոլոր մարտերն անցկացրել է տանը և կոչումը ձեռք բերել մեքսիկացի Կրիստիան Էսքիվելին հաղթելուց հետո:
36-ամյա Դարչինյանը, որը ևս ձախլիկ է, այս քաշում կոչումների համար պայքարել է 3 անգամ`Ժոզեֆ Ագբեկոյի, Աբներ Մարեսի և Անսելմո Մորենայի դեմ և միավորներով պարտվել: Ընդ որում, նա ավելի թեթև երկու կարգերում հաղթանակ է տարել:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ կարողացա Վիկի համար տիտղոսային մենամարտի հասնել: Վիկն այնքան էր ուզում ևս մեկ հնարավորություն ստանալ, որ մենք համաձայնեցինք մարտին քիչ գումարով»,- Դարչինյանի փրոմոութեր Հարի Շոուի խոսքը հաղորդում է pro-box.ru-ն:
Հունվարի 14-ին Օֆֆենբուրգի (Գերմանիա) «Բադեն-Արենա» համալիրում պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի երեկո կայացավ: Երեկոյի շրջանակում հանդիպեցին աշխարհի նախկին չեմպիոն Արթուր Աբրահամն ու Պաբլո Օսկար Նատալիո Ֆարիասը՝ պայքարելու WBO վարկածով Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսի համար:
«Ակնհայտ էր, որ Ֆարիասը փորձել էր լավ պատրաստվել այս մենամարտին, բայց ես նույնպես երկար ժամանակ շատ ջանք ու եռանդ էի գործադրել: Ինձ համար նոր հաղթանակների մեկնարկը տրված է: Ինչպես արդեն ասել եմ՝ հենց այս տարի ես կրկին վերանվաճելու եմ աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը»,- նշել է Արթուր Աբրահամը:
Աբրահամը հենց սկզբից վերահսկում էր մենամարտը: Հինգերորդ ռաունդում Ֆարիասը երեք անգամ նոկդաունի ենթարկվեց, և անմիջապես երրորդ անկումից հետո մրցավարը որոշեց դադարեցնել մենամարտը: Աբրահամը ռինգ դուրս եկավ ութամսյա ընդմիջումից հետո: Անցյալ տարվա մայիսին նա մրցավարների միաձայն որոշմամբ պարտություն էր կրել ամերիկացի Անդրե Ուորդից:
Թենիս. Հունվարի 16-ին Մելբուրնում ընթացող Australian open մրցաշարում արգենտինահայ Դավիթ Նալբանդյանը առաջին շրջանում հաղթանակով է մեկնարկել:
Երկու սեթերում նա 6:4 և 4:2 հաշվով հաղթանակ է տարել Յակո Նիեմինենի նկատմամբ (Ֆինլյանդիա): Դա թենիսիստների 12-րդ հանդիպումն էր և 8:4 հաշվով առջևում է արգենտինացին: Երկրորդ շրջանում Նալբանդյանը կխաղա Ջոն Իսների դեմ` ԱՄՆ, ով 6:4, 6:4 և 7:6 հաշվով հաղթել է Միտչել Բենջամինին` Ավստրիա:
Ավստրալիայի բաց առաջնությունը` Australian open-ը, Մեծ սաղավարտի 4 առաջնություններից մեկն է: Այն ամեն տարի անցկացվում է Մելբուրնում և համարվում է թենիսի խաղաշրջանի Մեծ սաղավարտի առաջին առաջնությունը: Առաջնության մրցանակային ֆոնդը կազմում է 12 մլն դոլար:
Երկրորդ շրջանում Նալբանդյանը հանդիպել է Ջոն Իսների հետ` ԱՄՆ: Հանդիպումը տևել է մոտ 6 ժամ: Արգենտինացին հաղթել է առաջին սեթում 6:4 հաշվով, ապա զիջել է 3:6 հաշվով: Նա նաև ուժեղ է եղել երրորդ սեթում` 6:2, սակայն դարձյալ նախաձեռնությունը թողել է հակառակորդին և վերջին երկու սեթերում զիջել է 6:7, 8:10 հաշվով:
«Գծային մրցավարն ասել է, որ աութ է եղել, սակայն աշտարակի մրցավարը չեղյալ է համարել նրա որոշումը: Շատ աղմկոտ էր, այդ պատճառով ես հարցրի, թե ինչ է կատարվում: Մրցավարն ինձ ասաց, որ ինքը չեղյալ է համարել գծային մրցավարի որոշումը: Ես գնացի նայելու գնդակի հետքը, ապա «չելենջ» խնդրեցի: Սակայն մերժվեցի: Ինձ ասվեց, որ շատ ուշ է: Սակայն նման բաներ մշտապես լինում են, երբ խաղացողները նայում են նշանը, ապա «չելենջ» են պահանջում»,- Նալբանդյանի խոսքը փոխանցում է sports.ru-ն:
Նալբանդյանի խոսքով, դա Մեծ սաղավարտի առաջնություններից է և նման սխալն չի կարելի թույլ տալ. «Ես չեմ հասկանում, նա ուզո՞ւմ էր, որ իր մասին գրեին թերթերում, որպեսզի վաղը բոլոր տեղերում նրա նկարները լինեին: Անհավանական է: Իհարկե, ես դրա պատճառով չէ, որ պարտվեցի, սակայն դա շատ տհաճ իրավիճակ էր»:
Թենիսիստի կարծիքով, այդ մրցավարը չի կարող աշխատել նման խաղերում: «Ես երբեք նման բան չէի տեսել: АТР պետք է ստուգի, թե ինչպես է այնտեղ ընթանում մրցավարների հետ աշխատանքը»,- հավելել է նա:

20 Январь 2012 - 17:03 AMT
Левон Аронян лидирует на турнире в Вейк-ан-Зее, а сборная Армении по футболу в рейтинге FIFA поднялась на 45 место
Партия 4 тура Аронян- Гата Камский была признала лучшей, и армянский гроссмейстер получил награду в 500 евро.
В Ереване стартовали чемпионат Армении по шахматам. В мужском турнире после 8 туров Тигран Петросян с 5 очками занимает первое место. Он одержал победу над Грантом Мелкумяном и на 0,5 очка опередил его. Чемпион Армении 2011 года Роберт Оганнисян тоже одержал победу, он был сильнее Карена Григоряна. Оганнисян тоже имеет 5 очков и занимает 2 место. Мелкумян с 4,5 очками опустился на 3 место.
Среди женщин лидируют Анна Айрапетян и Мария Курсова с 6,5 очками. Лиана Агабекян и Шушанна Саркисян имеют по 4,5 очка.
Чемпионат продлится до 22 января. Чемпионы Армении 2012 года войдут в составы мужской и женской сборных Армении, занявшие 1-3 места получат право выступить на чемпионате Армении 2013 года, 1-5 места дадут возможность принять участие на индивидуальном чемпионате Европы, а 6-8 места – на международном турнире Aeroflot open.
Футбол: 18 января FIFA опубликовала первый рейтинг-лист 2012 года. Национальная сборная Армении поднялась на одну строчку и находится на 45 месте с 612 очками.
Соперники сборной Армении в отборочном этапе чемпионата мира 2014 года занимают следующие места: Италия, как и прежде, на 9 месте с 1082 очками, Дания – на 11 месте (1035 очков), Чехия поднялась на 31 место (749 очков), Болгария на 83 месте с 410 очками, а Мальта с 140 очками опустилась на 156 место.
А по данным UEFA сборная Армении рейтинге fair play занимает 18 место. Армянская команда на своем счету имеет 7948 очков. Рейтинг с 8367 очками возглавляет Норвегия, на 2 месте с 8282 очками Финляндия, тройку замыкает Голландия, которая в своем активе имеет 8173 очков.
По соглашению, подписанному между Федерацией футбола Армении и Федерацией футбола Канады, встреча национальных сборных по футболу Армении и Канады состоится на стадионе “Цирион” в городе Лимассол (Кипр). Игра назначена на 29 февраля. Это будет первая встреча сборных Армении и Канады по футболу. В рейтинге ФИФА сборная Армении занимает 45-ое место, а Канада – 74-ое.
А 15 августа в Ереване армянская команда встретится с Белоруссией. Ранее матч со сборной Армении белорусы планировали провести 29 февраля в Турции. Однако сборная Армении отказалась сыграть в Турции, предложив провести матч на Кипре.
Бокс: Армянский боксер чемпион мира по версии IBO Вик Дарчинян проведет очередной поединок за чемпионский титул против обладателя пояса WBC в легчайшем весе Шинсуке Яманаки (Япония). Поединок состоится 1 апреля в Токио. 29-летний японец – левша, все бои провел дома и выиграл вакантный титул в бою с мексиканцем Кристианом Эскивелем. 36-летний Дарчинян, также левша, в этом весе за титулы дрался трижды и против Джозефа Агбеко, Абнера Мареса и Ансельмо Морено терпел поражения по очкам. При этом он владел титулами в двух более легких категориях.
“Я очень рад, что смог добиться титульного боя для Вика. Он настолько хотел получить еще один шанс, что мы согласились на этот бой за небольшие деньги, чтобы он состоялся”,- сказал промоутер Дарчиняна Гэри Шоу.
Артур Абрахам 14 января в Оффенбурге встретился с аргентинцем Пабло Фариасом и победил его в 5 раунде техническим нокаутом. После победы армянский боксер заявил, что хочет в конце года провести поединок против чемпиона мира по версии WBO Роберта Штиглица. Однако, команда Абрахама не проявляет единства в вопросе проведения возможного поединка. Наставник боксера Улли Вегнер возражает против такого боя. Вегнер не считает Штиглица достойным противником для своего подопечного. “Еще ни разу не видел, чтобы Штиглиц собрал огромный зал. Для большого зала нам нужно найти конкретного соперника – настоящую “гранату”, для проведения настоящего мега-боя”,- сказал Вегнер.
По мнению Криса Майера, топ-менеджера промоутерской компании Абрахама, поединок со Штиглицем мог бы состояться на очень большой арене: “Для проведения боя Абрахам-Штиглиц нам понадобится огромная арена. Однако в середине апреля Роберту предстоит защита титула против датчанина Миккеля Кесслера, и лишь после нее можно будет сказать нечто конкретное о бое Штиглиц-Абрахам”.
Теннис: В Мельбурне проходит Australian open, который является один из четырёх турниров Большого шлема. Призовой фонд турнира составляет около 12 млн долларов. Аргентинский теннисист Давид Налбандян в первом круге стартовал победой. Он в двух сетах со счетом 6:4 и 4:2 одержал победу над Яко Ниеминена (Финляндия). Во втором круге Налбандян встретился с Джоном Иснером (США). Встреча длилась около 6 часов. В пяти сетах аргентинец уступил Иснеру со счетом 6:4, 3:6, 6:2, 6:7 и 8:10.
После встречи Налбандян прокомментировал эпизод, когда на подаче Иснера при счете 8:8 в решающем сете судья на вышке Кадер Нуни не дал ему воспользоваться системой Hawk-Eye. “Линейный судья сказал, что был аут, но судья на вышке отменил его решение. Было очень шумно, поэтому я спросил, что происходит. Судья сказал мне, что он отменил решение линейного. Я пошел посмотреть след от мяча, а потом попросил “челлендж”. Но он мне отказал. Сказал, что слишком поздно. Но ведь постоянно такое бывает, что игроки смотрят метку, а потом просят “челлендж”,- сказал он.