Anonymous հաքերային խմբավորումը ի պատասխան ԱՄՆ իշխանությունների՝ աշխարհում ամենամեծ ֆայլերի բազայի Megaupload կայքի փակման, հարձակվել էր Ֆրանսիայի նախագահի կայքի վրա։Կայքը ժամանակավորապես անհասանելի էր։ Այժմ արդեն կայքի աշխատանքը վերականգնված է։
Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆրեդերիկ Միթերանդը հանդես էր եկել ելույթով՝ նշելով, որ համաձայն է ԱՄՆ իշխանությունների կայացրած որոշմանը։ Նա անվանել էր Megaupload կայքի ստեղծողներին հանցագործներ, ավազակներ։ Ըստ նրա Megaupload-ը հեղինակային իրավունքի օրենքի խախտում է։
Հունվարի 19-ին ԱՄՆ իշխանությունները փակեցին ԱՄՆ-ի ամենամեծ Ֆայլերի հոսթինգ ծառայության կայք Megaupload-ը՝ հեղինակային իրավունքների խախտման մեղադրանքով։ Megaupload-ը թույլ էր տալիս օգտագործողներին ներբեռնել և վերբեռնել մեծ ֆայլեր՝ երգեր, ֆիլմեր։
Դաշնային դատախազությունը համարել է, որ խախտումների պատճառով հեղինակային իրավունքը կրողները կրել են 500 միլիոն դոլարի վնաս։ Մեղադրանք է ներկայացվել 7 ֆիզիկական անձանց, ինչպես նաև երկու իրավաբանական անձանց՝ Megaupload Limited և Vestor Limited ընկերություններին։ Կայքի հիմնադրին սպառնում է մինչև 20 տարի ազատազրկում։
Նույն օրը Anonymous հաքերային խմբավորումը՝ ցանկանալով վրեժխնդիր լինել Megaupload-ը փակելու համար, հաքերային հարձակման ենթարկեց ԱՄՆ ՀԴԲ-ի (Հետախուզության դաշնային բյուրո), Սպիտակ տան և մի քանի այլ ռեսուրսների կայքերը։ Մոտ 14 կառավարական կայքեր դարձան հաքերային խմբավորման թիրախը, այդ թվում և խոշոր ձայնագրման ընկերություններ՝ Universal Music-ը և Warner Music Group-ը։
Anonymous հաքերային խումբը 2011-ին կատարել է մի շարք DDoS հարձակումներ խոշոր ընկերությունների և կառավարական կայքերին ուղղված՝ PayPal-ին, Visa-ին, MasterCard-ին, Sony-ի PlayStation ցանցին և այլն։ Anonymous-ը իր հաղորդագրություններում մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է այսպես կոչված իշխանությունների ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։ Ամբողջ աշխարհում կատարվել և կատարվում են Anonymous խմբի մի շարք անդամների ձերբակալություններ։

21 Январь 2012 - 04:47 AMT
Хакерская группировка Anonymous в ответ на решение Прокуратуры штата Вирджиния США о закрытии самого крупного файлообменного хостингового сервиса Megaupload, атаковала сайт президента Франции. Сайт был временно недоступен. В настоящее время работа сайта восстановлена.
Министр культуры Франции Фредерик Митеранд во время своего выступления заявил, что он согласен с решением властей США. Он назвал создателей сайта преступниками, разбойниками. По его словам, сайт Megaupload неоднократно нарушал закон о пиратстве.
19 января по решению властей США был закрыт самый крупный файлообменный хостинговый сервис Megaupload. Сервис Megaupload обвинялся в нарушении авторских прав и пиратстве. Megaupload позволял пользователям загружать и скачивать достаточно крупные файлы и входил в первую десятку самых популярных сайтов в мире.
Федеральный суд установил, что в результате этих нарушений потерпевшие компании понесли убытки в размере 500 миллионов долларов. 7 физическим, а также двум юридическим лицам: компаниям Megaupload Limited и Vestor Limited, было предъявлено обвинение. Основателю Megaupload Киму Доткому, грозит максимальный тюремный срок до 20 лет за преступный захват собственности, до пяти лет за заговор с целью нарушения авторских прав и до 20 лет за отмывание денег.
В то же день хакерская группировка Anonymous, решив отомстить за закрытие Megaupload, а также арест его основателя, атаковала сайты ФБР, Белого Дома и другие правительственные сайты США. Около 14 правительственных сайтов стали жертвами хакерской группировки, в их числе и крупные звукозаписывающие компании Universal Music и Warner Music Group.