Հաքերները թողարկել են ծրագիր, որը կարողանում է կոտրել (JailBreak) iOS 5.0.1-ով աշխատող Apple-ի iPhone 4S սմարթֆոնը և iPad 2 պլանշետը։ Այս մասին հայտնում է CNET-ը։
Երբ հոկտեմբերին մեկնարկեց iPhone 4S-ի վաճառքը, շատ շուտով լույս տեսավ Absinthe անվամբ ծրագիըր սմարթֆոնները կոտրելու համար։ Ծրագիրը հասանելի էր բոլորին։ Ծրագիրը մշակող հաքերները համախմբվեցին այսպես կոչված «երազանքի թիմ» անվան ներքո։
Ներկա պահին հասանելի է Absinthe ծրագիրը Mac OS X-ով աշխատող համակարգիչների համար։ Հաքերները խոստանում են, որ շուտով հասանելի կլինի նաև Windows և Linux օպերացիոն համակարգերի համար։

Хакеры выпустили программу, которая способна взломать (JailBreak) смартфоны iPhone 4S и планшеты iPad 2 от Apple. Об этом сообщает CNET.
Еще в октябре, когда стартовали продажи iPhone 4S, вслед за этим сразу же была создана программа Absinthe для взлома данного устройства. Программа доступна для всех. Хакеры, разработавшие программу, объединились в группу под названием “Команда мечты”.
В настоящее время доступна программа Absinthe для компьютеров, работающих по Mac OS X. Хакеры обещают, что вскоре будут доступна и программа взлома для операционных систем Windows и Linux.
В законе об авторских правах США взлом телефонов, в том числе и iPhone, для установки любого программного обеспечения был узаконен.