Արեգակնային համակարգում Վեներայի վրա հնարավոր է կյանքի գոյությունը: Որոշ օբկեկտներ, որոնք ունեն «կենդանի էակների հատկություններ», հայտնաբերել է սովետական զոնդերի նկարահանումների արխիվներում ՌԳԱ տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի աշխատակից Լեոնիդ Քսանֆոմալիթին, գրում է Դնի.ռու-ն:
Վերջինիս տվյալներով , «Վեներա» սերիայի ավտոմատ տիեզերական կայանները պատկերել են հիպոթետիկ վեներական ֆաունայի ամենատարբեր ներկայացուցիչների: Մասնավորապես, երբեմն ձևափոխվող «սև կտոր», որը հետո անհետացել էր, և անգամ «կարիճի», որը հիշեցնում է երկրային միջատների:
Այդ արարածը հայտնվել է ձայնագրության մոտավորապես 90-րդ րոպեին և անհայտացել 26 րոպե անց` որպես իր մասին հիշատակ հողին թողնելով հետք: Ինչպես ենթադրում է ռուս գիտնականը, «կարիճը» թաղվել է հողում, որը նրան ծածկել է կայանի ժամանման ընթացքում, ինչից հետո նա, ըստ երևույթին, աղմկոտ տեղից հեռու է գնացել:
«Մորֆոլոգիական տվյալները թույլ են տալիս ենթադրել, որ գտնված օբյեկների մի մասն ունեն կենդաի էակների հատկանիշներ»,-գրում է գիտնականը հոդվածում:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, հին սովետական տվյալների նկատմամբ հետաքրքրությունը բացատրվում է վերջերս բացահայտված մեծ քանակությամբ էկզոմոլորակներով:
Միևնույն ժամանակ NASA գործակալությունը ժխտել է հաղորդագրությունը, որ իրենց զոնդերից մեկը ֆիքսել է մեծ չափսերի ՉԹՕ:

21 Январь 2012 - 13:23 AMT
На Венере вполне возможно существование жизни. Признаки неких объектов, обладающих "свойствами живых существ", обнаружил на архивных съемках советских зондов главный научный сотрудник Института космических исследований РАН Леонид Ксанфомалити, пишет Дни.ру.
По данным Леонида Ксанфомалити, автоматические космические станции серии "Венера" запечатлели на свои телекамеры самых разных представителей гипотетической венерианской фауны. В частности, временами меняющий свою форму, "черный лоскут" и потом куда-то пропавший, и даже "скорпиона", напомнившего земных насекомых.
Это создание появляется на одной из записей примерно на 90-й минуте и через 26 минут исчезает, оставив на память о себе канавку в грунте. Как полагает российский ученый, "скорпиона" засыпало грунтом, выброшенным при посадке станции, и он полтора часа выкапывался на поверхность, после чего уполз подальше от шумного места.
"Морфологические признаки все же позволяют предположить, что часть найденных объектов имеет свойства живых существ",– пишет Ксанфомалити в статье.
Как передает РИА Новости, интерес к старым советским данным, полученным венерианскими миссиями в 70-х и 80-х годах прошлого века, объясняется открытием в последнее время большого количества экзопланет.
Тем временем американского аэрокосмическое агентство NASA опровергло сообщения, что один их его зондов засек крупных размеров НЛО.