Anonymous հաքերային խմբավորումը հարձակվել է Լեհաստանի մի շարք կառավարական կայքերի վրա, հայտնում է Lenta.ru-ն։ Մասնավորապես անհասանելի են դարձել Լեհաստանի խորհրդարանի և վարչապետի կայքերը։Ըստ երևությին այս կիբերհարձակումը կապված է լեհական իշխանությունների պլանավորած քայլերի հետ՝ կնքել համաձայնագիր կեղծիքի դեմ պայքարի (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA), որն իր մեջ ներառում է ինտերնետում հեղինակային իրավունքի վերահսկում։
Anonymous-ը այս առիթով վերջերս խոստացավ լայնամասշտաբ հարձակումներ կատարել լեհական իշխանությունների դեմ։
ACTA-ն ենթադրում է ինտերնետ պրովայդերներից նոր պահանջներ։ Վերջիններս պարտավոր են լինելու հայտնել բաժանորդի կողմից հեղինակային իրավունքների խախտման մասին։ Բացի դրանից ենթադրվում է թույլատրել մաքսատան աշխատակիցներին ստուգել ուղևորների համակարգիչները և այլ սարքերը, որտեղ կարող է լինել պիրատային բովանդակություն։
Նշենք, որ վերջերս Anonymous հաքերային խմբավորումը մի շարք հարձակումներ կատարեց Ֆրանսիայի, ԱՄՆ կառավարական կայքերի վրա, ուղղված ընդեմ SOPA օրինագծի։ SOPA-ն մշակվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից։ Սենատը հետաձգել է օրինագծի քվեարկությունը ։ SOPA-ն ACTA-ի պես նույնպես ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում և իշխանությունների միջամտում հեղինակային իրավունքի խախտում պարունակող ինտերնետային բովանդակության դեմ։
Anonymous հաքերային խումբը 2011-ին կատարել է մի շարք DDoS հարձակումներ խոշոր ընկերությունների և կառավարական կայքերին ուղղված՝ PayPal-ին, Visa-ին, MasterCard-ին, Sony-ի PlayStation ցանցին և այլն։ Anonymous-ը իր հաղորդագրություններում մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է իշխանությունների ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։ Ամբողջ աշխարհում կատարվել և կատարվում են Anonymous խմբի մի շարք անդամների ձերբակալություններ։

23 Январь 2012 - 07:12 AMT
22 января хакерская группировка Anonymous атаковала ряд правительственных Интернет-ресурсов Польши, сообщает Lenta.ru. В частности, атаке подверглись сайты Сейма (парламента страны) и премьер-министра Дональда Туска.
По-видимому, эта кибератака, скорее всего, связана с планами польских властей подписать Торговое соглашение по борьбе с пиратством (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA), которое ужесточает контроль над соблюдением авторского права в Интернете.
В связи с этим группировка Anonymous недавно пообещала провести "полномасштабную атаку на польское правительство", которое собирается ограничить свободу в Интернете.
ACTA предполагает, в частности, введение новых требований к Интернет-провайдерам – они будут обязаны сообщать о нарушениях авторского права со стороны пользователей. Кроме того, предполагается разрешить работникам таможни досматривать компьютеры и другие приборы, на которых может храниться пиратский контент.
Следует отметить, что недавно группировка Anonymous совершила ряд атак на правительственные сайты Франции и США, направленные против принятия законопроекта SOPA, разработанного Конгрессом США. Сенат отложил обсуждение законопроекта. SOPA, как и ACTA, предполагает ужесточение мер против нарушителей авторского права.