Եվրոպայում ձերբակալել են հետախուզման ենթակա երկու մարդու, որոնք առնչություն ունեն աշխարհի ամենամեծ Ֆայլերի հոսթինգ ծառայության MegaUpload-ի հետ։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղելով Նոր Զելանդիայի իշխանություններին։
39-ամյա գերմանացի Սվեն Էյխտերնախին ձերբակալել են Գերմանիայում։ Ըստ Գերմանիայի օրենքի նրան չեն կարող հանձնել այլ երկրի իշխանություններին։ Իսկ Հոլանդիայում ձերբակալել են 32-ամյա Անդրյուս Նոմմին։ Ձերբակալվածները մեղադրվում են ինտերնետ-հենության և փողերի լվացման մեջ։ Բացի դրանից հետախուզման մեջ է Սլովակիայից Ջուլիուս Բենկոն։
MegaUpload ծառայությունը հունվարի 19-ին դադարեց գործել ԱՄՆ իշխանությունների հրամանով։ Ընկերությունը գտնվում էր Հոնկոնգում, իսկ սերվերները ԱՄՆ-ում և Նիդերլանդներում։ Իսկ կայքի ղեկավարները, մասնավորապես, Կիմ Դոտկոմը ապրում էր Նոր Զելանդիայում։
ԱՄՆ իշխանությունները պահանջում են Կիմ Դոտկոմին հանձնել ԱՄՆ-ին։ Նրան մեղադրում են ոչ օրինական գործունեությամբ 175 միլիոն դոլար վաստակելու մեջ։ Վերջինս պնդում է, որ անմեղ է՝ նշելով, որ կայքը միայն պահպանում էր ֆայլեր (երգեր, ֆիլմեր և այլն)։
Սակայն ԱՄՆ դատախազությունը պնդում էր, որ կայքի աշխատակիցներն լավատեղյակ են եղել ոչ օրինական բովանդակությանը և օգտագործողների կողմից դրանց ներբեռնման և վերբեռնման մասին, սակայն չեն կատարել այդ ուղղությամբ ոչ մի աշխատանք։
MegaUpload-ի փակումից հետ հաքերային խմբավորում Anonymous-ը մեծ կիբերհարձակումների ենթարկեց թե՛ ԱՄՆ իշխանությունների կայքերը, թե՛ Ֆրանսիայի, որը կողմ էր հանդիսացել MegaUpload-ի փակմանը։

В Европе арестованы два человека, объявленных в розыск в связи с расследованием деятельности файлообменного сервиса MegaUpload. Об этом со ссылкой на власти Новой Зеландии сообщает агентство “Reuters”.
39-летний немец Свен Эхтернах был задержан в Германии. По немецким законам, Эхтернах не может быть выдан властям другой страны. Вторым задержанным был 32-летний эстонец Андрюс Номм, которого арестовали в Нидерландах. Задержанные обвиняются в Интернет-пиратстве и отмывании денег. В розыске все еще находится Юлиус Бенко из Словакии.
Сервис MegaUpload закрыли 19 января по требованию властей США. Компания MegaUpload находилась в Гонконге, ее серверы – в США и Нидерландах, а руководители ресурса, в частности, его создатель Ким Дотком, проживали в Новой Зеландии.
Власти США требуют выдачи Кима Доткома. Его обвиняют его в получении 175 миллионов долларов от незаконной деятельности ресурса. Защита главы MegaUpload настаивает на его невиновности, утверждая, что ресурс использовался только для хранения файлов.
Однако, Прокуратура США утверждает, что работники сервиса знали о незаконном контенте, загружаемом его пользователями, но не предпринимали усилий для его удаления.
После закрытия MegaUpload хакерская группировка Anonymous устроила крупнейшую атаку на сайты ФБР, министерства юстиции США, Белого дома и ряда других правительственных сайтов. В результате атаки некоторые ресурсы на время были выведены из строя.