Փետրվարի 11-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանում առաջին անգամ հնչելու է Պագանինիի ջութակի 3-րդ կոնցերտը: Կոնցերտը կատարելու են Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան), իսկ որպես մենակատար` աշխարհահռչակ ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանը:
Մաեստրոյի խոսքով վերը նշված կոնցերտը ոչ միայն Հայաստանում է կատարվելու առաջին անգամ, այլ առհասարակ շատ երկրներում այն չի կատարվել: Համերգը ղեկավարելու է Հարավային Կորեայից ժամանած դիրիժոր Վալտե Ջոնգը:
Նիկոլայ Մադոյանը ծնվել է 1973 թ-ին Երևանում: 1988թ-ին դարձել է Չայկովսկու անվան, այն ժամանակ դեռ համախորհրդային մրցույթի հաղթող: Միջազգային բեմում առաջին անգամ հանդես է եկել 1989թ-ին Մարինյան թատրոնի հետ Շլեզվիգ-Գոլշտեյնի փառատոնում: Մադոյանը ձայնագրել է 7 ալբոմ, որից «Kontrapunkt»-ը Լոնդոնի «The Strad» ամսագիրը համարել է լավագույնը` ջութակի նույնանման ալբոմների մեջ:
Ջութակահարը ապրում է Գերմանիայում, բայց միշտ կապ է ունեցել իր հայրենիքի հետ: Նա միշտ մասնակցել է բարեգործական համերգների: ՀՀ անկախության 13-ամյակի առիթով արժանացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստի, ինչպես նաև Երևանի կոնսերվատորիայի պատվավոր պրոֆեսորի կոչմանը:

11 февраля в концертном зале им. Арама Хачатуряна впервые в Армении будет исполнен 3-й концерт для скрипки Николо Паганини. Произведение исполнит Государственный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян), в качестве солиста выступит известный армянский скрипач Николай Мадоян.
По словам маэстро, концерт впервые прозвучит не только в Армении, до сих пор он не исполнялся в очень многих странах мира. Концертом будет руководить дирижер Вальте Джонг, приехавший из Южной Кореи.
Николай Мадоян родился в 1973 году в Ереване. Получил блестящее музыкальное образование, он учился у известных музыкантов Г. Богданяна, З. Брона, И. Стерна, М. Соловьева, участвовал в концертах с всемирно известными дирижерами и лучшими симфоническими оркестрами мира (К. Мазур, Р. Хикокс, Ф. Брюзгемн, К. Аббадо, А. Кац, Д. Китаенко, В. Гергиев, Л. Хагер, М. Бамберт, Р. Дуффало, Н. Алексеев и др.).
В 1988 году стал победителем конкурса им. П. И. Чайковского. Впервые выступил на международной сцене в 1989 году вместе с Мариинским театром на Фестивале Шлезвиг-Гольштейна. Мадоян записал 7 альбомов, альбом “Kontrapunkt” лондонский журнал “The Strad” объявил лучшим.
Скрипач живет в Германии, но не теряет связи с родиной. Он часто принимает участие в благотворительных концертах. В честь 13-летия независимости Армении был удостоен звания заслуженного артиста РА, а также звания почетного профессора Ереванской государственной консерватории.