Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի այս տարվա առաջին համերգը տեղի է ունենալու փետրվարի 3-ին, մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը: Ծրագրի առաջին մասում հնչելու է Շումանի դաշնամուրի կոնցերտը (մենակատար Մարիաննա Ուզանկիչյան): Համերգի երկրորդ մասում նվագախումբը հանդիսատեսի դատին է հանձնելու Չայկովսկու թիվ 1 սիմֆոնիան («Ձմռան անուրջներ») կատարմամբ:
Խոսելով այս տարվա մասին` Թոփչյանն ասաց, որ նվագախմբի երկրպագուների համար սպասվում են մի շարք անակնկալներ: Տարվա մեջ հանդես կգա հայտնի հայազգի դաշնակահար և կոմպոզիտոր Միշել Լեգրանը, կհամադրվի դասական երաժշտությունը և ռոքը: Բացի դրանից սպասվում են մի շարք հրավիրյալ դիրիժորներ և երաժիշտներ: Տարին նվագախումբը սկսել է ունկնդրումներով, որն, ըստ մաեստրոյի, թույլ է տալիս երաժիշտներին անընդհատ կատարելագործվել: Նվագախումբն այս տարի համալրելու է իսպանացի գալարափողահար, ով տարվա կտրվածքով 5-6 ամիս կաշխատի հայաստանյան նվագախմբի հետ: Փետրվարի 12-13-ը Art-Expo-ի ժամանակ հանրությանն է ներկայացվելու նվագախմբի նոր կայքը:

Первый концерт Государственного филармонического оркестра Армении этого года состоится 3 февраля, сказал во время пресс-конференции художественный руководитель и главный дирижер оркестра Эдуард Топчян. В первой части программы прозвучит Фортепианный концерт Шумана (солист Марианна Узанкичян). Во второй части оркестр исполнит Симфонию N1 Чайковского (“Зимние грезы”).
Топчян заявил, что в этом году поклонников оркестра ожидают многочисленные сюрпризы. В течение года вместе с оркестром выступит всемирно известный пианист и композитор Мишель Легран. Кроме того, ожидается визит ряда известных музыкантов и дирижеров. Год для оркестра начался со слушаний, что, по мнению маэстро, позволяет музыкантам постоянно совершенствовать свое мастерство. В этом году в течение 5-6 месяцев в составе оркестра будет играть испанский валторнист. А 12-13 февраля во время Art-Expo будет представлен новый сайт оркестра.