Հայտնի ֆոտոխցիկներ արտադրող Olympus ընկերությունը ստորագրել է համաձայնագիր Sony ընկերության հետ։ Այս մասին գրում է TechCrunch տեխնոբլոգը հղում անելով ճապոնական բիզնես ամսագրին։
Olympus-ը 20 տարվա ընթացքում մեծ ֆինանսական կորուստներ է ունեցել և երկար ժամանակ թաքցրել է դա։ Այս լուրը հայտնի դառնալուն պես ընկերությունը քննադատությունների է արժանանում։
Olympus ընկերությունը Տոկիոյի ֆոնդային բորսայից դուրս մնալու վտանգի տակ էր, սակայն այժմ ընթանում է ընկերությունը ղեկավարելու բարելավման փորձաշրջանի 3-րդ տարին։ Եվ այդ նպատակով, Olympus-ը խորհդրակցել է մի շարք տեխնիկա արտադրող ընկերությունների հետ, սակայն ընտրել է Sony-ին՝ որպես լավագույն գործընկեր, որը կարող է դուրս բերել Olympus-ին ստեղծված իրավիճակից։
Olympus-ը շուտով պատրաստվում է անցկացնել մամլո ասուլիս պաշտոնապես հայտնելու համար Sony-ի հետ դաշինքի մասին։ Այս պահի դրությամբ Sony-ին է պատկանում Olympus-ի բաժնետոմսերի 0.03%-ը։

The scandal-hit Olympus is about to ink a capital and business alliance deal with Sony, Diamond Weekly, a major Japanese business journal reported.
Olympus has been under fire for months, after it was revealed the company has covered up large losses for the past 20 years. At some point, Olympus was in danger of getting de-listed at the Tokyo Stock Exchange, but it’s now on a 3-year “probation” that requires the company to improve governance.
According to Diamond, Olympus’ top management has been consulting with various electronics companies but chose Sony as the best partner to help get it out of one the biggest corporate scandals in Japanese history.
The magazine says that Olympus is planning to hold a news conference as early this week to formally announce the deal. As a next step, the alliance is to get a green light at an extraordinary shareholders meeting in April.
Sony currently owns a 0.03% stake in Olympus. Neither company has reacted to Diamond’s report yet, according to TechCrunch.