Ամերիկյան կինոակադեմիան երեքշաբթի կհայտարարի կինոաշխարհի ամենահեղինակավոր մրցանակի՝ «Օսկար» ոսկե արձանիկների ստացման հավակնորդներին: Մրցանակը շնորհվում է 28 անվանակարգերում, փակ քվեարկության միջոցով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մրցանակների քանակով ֆիլմերի մեջ դեռևս առաջատարն է ֆրանսիացի ռեժիսոր Միշել Խազանավիչուսի «Արտիստը», որը հանդիսատեսին տեղափոխում է համր կինոյի աշխարհ, և Ալեքսանդր Փեյնի ժամանակակից «Ժառանգները» դրաման:
ԱՄՆ-ում բարձր են գնահատում Մարտին Սկորսեզեի «Ժամանակի պահապանը» արկածային ֆիլմի հնարավորությունները և Թեյն Թեյլորի «Աղախինը» դրաման: Այս 4 ֆիլմերն, անկասկած, կհայտնվեն լավագույն ֆիլմերի տասնյակում:
Դերասաններից, անխոս, մրցանակներ կստանան Ջորջ Քլունին, Բրեդ Պիտը, Ժան Դյուժարդին: Մրցանակի կարող են հավակնել նաև Լեոնարդո դի Կապրիոն, Մայքլ Ֆասբենդերը, Գերի Օլդմենը և Մայքլ Շենոնը:
Դերասանուհիների մեջ առանձնացնում են դերերի «եռյակը», որոնք խաղացել են Մերիլ Սթրիպը («Երկաթե տիկին»), Վայոլա Դևիսը («Աղախինը») և Միշել Ուիլյամսը («Յոթ օր և գիշեր Մերիլինի հետ»):
Հանդիսատեսը ինտերնետում ուզում է արձանիկ ստացած մրցանակակիրների թվում տեսնել նաև Ռունի Մարային, Թիլդա Սուինթոնին, Ջուդի Ֆոսթերին, Շարլիզ Տերոնին, Քիրստեն Դանթսին:
Ոսկե արձանիկների հանձնման արարողությունը կկայանա փետրվարի 26-ին և կհեռարձակվի 225 երկրների ուղիղ եթերում:

24 Январь 2012 - 09:30 AMT
Американская киноакадемия во вторник объявит номинантов на самую престижную премию в мире кино – золотую статуэтку "Оскар", которая присуждается в 28 номинациях закрытым письменным голосованием, сообщает РИА Новости.
Пока среди фильмов по числу наград лидируют мюзикл "Артист" (The Artist) французского режиссера Мишеля Хазанавичуса, переносящий зрителей в мир немого кино, и современная драма "Наследники" (Descendants) Александра Пейна.
В США высоко оценивают шансы приключенческой ленты "Хранитель времени" (Hugo) Мартина Скорсезе и драмы "Прислуга" (The Help) Тейта Тейлора. Несомненно, все эти четыре ленты попадут в "десятку" лучших фильмов года. Из актеров беспроигрышно попадут в номинанты Джордж Клуни ("Наследники"), Брэд Питт ("Человек, который изменил все"), Жан Дюжардин ("Артист"). Также на номинацию могут претендовать Леонардо ди Каприо, Майкл Фассбендер, Гэри Олдмен и Майкл Шэннон.
Среди актрис критики и профессиональная блогосфера выделяют "тройку" ролей, которые сыграли Мэрил Стрип ("Железная леди"), Вайола Дэвис ("Прислуга") и Мишель Уильямс ("Семь дней и ночей с Мэрилин"). "Оскар" может получить одна из этих дам.
Публика в интернет-пространстве также хочет видеть в почетном списке претендентов на статуэтку таких актрис, как Руни Мара, Тильда Суинтон, Джуди Фостер, Шарлиз Терон, Кирстен Данст.
Главная церемония года – вручение золотых статуэток за выдающиеся достижения в кинематографии – состоится 26 февраля и будет транслироваться в прямом эфире в 225 странах мира.