Ռուսական խոշոր ինտերնետ ընկերություն Yandex-ը ներդրել է face.com դեմքի ճանաչման տեխնոլոգիան: 2011-ի հոկտեմբերին Yandex-ն արդեն մեկնարկել էր դեմքի ճանաչման սեփական տեխնոլոգիայի թեստային փուլն իր Yandex.Լուսանկարներ ծառայությունում։ Սակայն արդյունքում որոշում է կայացրել օգտագործել Face.com-ի տեխնոլոգիան, որն արդեն այսօրվանից հասանելի է Yandex.Լուսանկարներ-ում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Համակարգը ավտոմատ կերպով նկարի վրա գտնում է դեմքեր և առաջարկում է նշել դրանք։ Երբ օգտագործողը մի քանի անգամ նշում է միևնույն մարդուն, համակարգը հաջորդ անգամ ավտոմատ կերպով ճանաչում է լուսանկարում պատկերված օգտագործողին։
Նմանատիպ ֆունկցիա ունի աշխարհի ամենամեծ սոցիալական ցանց Facebook-ը, նաև ռուսական «Համադասարանցիներ» -ը Yandex.Լուսանկարներ-ը լուսանկարների անվճար հոսթինգ ծառայություն է։ Վերլուծական ընկերություն comScore-ի տվյալներով, 2011- նոյեմբերից ծառայության ամսական լսարանը կազմել է 10,7 միլին օգտագործող։ Իսկ օգտագործողները օրական վերբեռնում են ավելի քան 260 000 լուսանկարներ։

24 Январь 2012 - 10:46 AMT
В октябре 2011 года компания уже внедряла в режиме тестирования собственную функцию нахождения лиц на сервисе "Yandex. Фотки". Но в итоге поисковик принял решение использовать технологии Face.com, которые доступны пользователям фотохостинга с 24 января, сообщает агентство “РИА Новости”.
Система самостоятельно находит на изображениях людей и предлагает их отметить. После того, как пользователь несколько раз отметит одного и того же человека на изображении, система сможет самостоятельно его узнать. Пользователи смогут отмечать людей на своих и чужих снимках.
Аналогичная функция с июня 2011 года доступна всем пользователям крупнейшей в мире социальной сети Facebook. А с октября 2011 года Face.com используется и в соцсети "Одноклассники".
"Yandex.Фотки" – бесплатный фотохостинг. По данным исследовательской компании comScore, в ноябре 2011 года ежемесячная аудитория сервиса в России составляла 10,7 миллиона человек. Ежедневно пользователи загружают на сервис более 260 тысяч новых снимков.