Vkontakte սոցիալական ցանցի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Պավել Դուրովը նվիրաբերել է Wikipedia օնլայն հանրագիտարանին 1 միլիոն դոլար։ Այս մասին Դուրովը հայտնել է Մյունխենում Digital Life Design կոնֆերանսի ժամանակ, գրում է Lenta.ru-ն։
Կոնֆերանսի ժամանակ Պավել Դուրովն ասել է, թե ինչու է իր կարծիքով Wikipedia-ն ավելի առաջադեմ Facebook-ից և Twitter-ից։
2011-ի դեկտեմբերին Vkontakte –ի հիմնադիրը հայտնել է հետաքրքիր ստարտափ ծրագրերում ներդրումների մասին՝ DST Global ֆոնդի հետ համատեղ։ Եվ դեկտեմբերի վերջում երկու ընկերությունները 25 000 դոլարի դրամաշնորհ են հատկացրել վեց նախագծերի։
2011-ի նոյեմբերին Wikipedia-ն մեկնարկեց իր ամենամյա նվիրաբերությունների հավաքի ակցիան՝ հանրագիտարանի գոյատևման համար։ 2012-ի հունվարի սկզբիօն Wikipedia-ի գործադիր տնօրեն Սյու Գարդները հայտնեց, որ հանրագիտարանի գոյատևման համար անհրաժեշտ 20 միլիոն դոլարը հավաքվել է։

24 Январь 2012 - 13:09 AMT
Создатель и генеральный директор социальной сети Vkontakte Павел Дуров пожертвовал Интернет-энциклопедии Wikipedia 1 миллион долларов. Об этом заявил 24 января на конференции Digital Life Design (DLD) в Мюнхене сам Дуров, пишет Lenta.ru.
На конференции Дуров объяснил, "почему Wikipedia круче Facebook и Twitter”.
В декабре 2011 года Павел Дуров совместно с главой фонда DST Global Юрием Мильнером объявил о старте программы по инвестированию интересных стартапов. В конце декабря они вручили гранты в 25 тысяч долларов первым шести проектам.
В ноябре 2011 года Wikipedia начала ежегодную акцию по сбору пожертвований на поддержание работоспособности ресурса. В начале января 2012 года исполнительный директор Wikipedia Сью Гарднер заявила, что необходимые 20 миллионов собраны.