«Ինձ համար առաջնությունը հեշտ չէր, քանի որ առաջին տուրում պարտություն էի կրել Արտաշես Մինասյանից: Թվում էր, որ ես կորցրել եմ շանսերը, բայց հավաքվեցի և հաջորդ տուրերում կարողացա ինձ լավ դրսևորել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում խոստովանել է 2012թ. Հայաստանի շախմատի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանը:
11 տուրերում Պետրոսյանը միայն առաջին տուրում է զիջել, 5 պարտիաներում հաղթանակ է տարել և 4 անգամ կիսել միավորները մրցակիցների հետ: Վերջին տուրում Պետրոսյանի հակառակորդը երկրի գործող չեմպիոն Ռոբերտ Հովհաննիսյանն էր, որն էլ գլխավորում էր մրցաշարային աղյուսակը. «Վերջին տուրում ինձ միայն հաղթանակ էր պետք: Պարտիայի կեսին ես զգացի, որ ոչ մեծ առավելություն ունեմ: Երկար էի մտածում մրցակցի սխալների շուրջ և վերջնական արդյունքում կարողացա հաղթել»:
Պետրոսյանը մարտի 19-ից ապրիլի 1-ը Պլովդիվում կմասնակցի Եվրոպայի անհատական առաջնությանը: Գրոսմայստերի խոսքով` ինքը 15 օր կհանգստանա և ապա կսկսի պատրաստվել առաջնությանը: Բացի այդ, մարտի սկզբին Ֆրանսիայում Տիգրան Պետրոսյանը ելույթ կունենա խոշորագույն մրցաշարում: Առաջնությունում հաղթանակ տանելու շնորհիվ Պետրոսյանը Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի կազմում ելույթ ունենալու իրավունք է վաստակել: 2008 թվականին Դրեզդենում Պետրոսյանը հավաքականի հետ միասին Շախմատի համաշխարհային Օլիմպիադայի հաղթող դարձավ: «Հավաքականի անդամները շնորհավորեցին ինձ հաղթանակի առթիվ, և ես երջանիկ եմ, որ վերադարձել եմ Հայաստանի հավաքական: Այս տարի Օլիմպիադան տեղի կունենա Թուրքիայում, մենք, իհարկե, կանենք ամեն ինչ հաղթելու համար, և եթե մեզ մոտ ստացվի, ապա անպայման մեդալներ կնվաճենք»,- հավելել է Պետրոսյանը:

2012 Armenian Chess Champion confessed that the tournament was not easy for him, especially after the defeat by Artashes Minasyan in the first round.
“It seemed that I lost the chance but I pulled myself together and was able to demonstrate my efficiency in the following rounds,” Tigran L. Petrosian told a PanARMENIAN.Net reporter.
This year’s champion lost only the first game, won 5 and played 4 in a draw.
In the last round, Petrosian rivaled Robert Hovhannisyan, Armenia's current champion, who topped the standings. “I needed a win. In the middle of the round, I felt slight advantage, thought over the rival's mistakes and won.”
From March 19 – April 1, Petrosian will participate in the European Individual Chess Championship in Plovdiv, Bulgaria.
He says he is planning a rest for some 15 days after which he will start to train for the Championship. Besides, he will take part in a large tournament in France early in March.
“My teammates congratulated me on the victory and I was very happy to be back in the national team. We shall spare no effort to win gold at the Olympics in Turkey this year,” Petrosian said.