Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի մենակատար, հայտնի ջութակահար Ռոման Սիմովիչը, ով հունվարի 26-ին ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան), կատարելու է Կորնգոլդի ջութակի կոնցերտը: Այդ ստեղծագործությունը Հայաստանում կատարվելու է առաջին անգամ: Մամլո ասուլիսի ժամանակ ջութակահարը նշեց. «Ես պետք է ասեմ, որ առաջին անգամ են Հայստանում և շատ ոգևորված եմ: Շատ լավ բան եմ լսել նվագախմբի մասին: Մենք նվագում ենք մի ստեղծագրծություն, որը շատ հիանալի, շատ գեղեցիկ, թեթև և հեշտ լսելի է: Հույս ունեմ, այն դուր կգա հայ հանդիսատեսին»:
Սիմովիչը երևանյան համերգից հետո մեկնելու է Լոնդոն, նվագախմբի հետ համերգներին պատրաստվելու համար: Բացի դրանից, նա աշխարհի տարբեր նվագախմբերի հետ ելույթ է ունենում որպես մենակատար և ունի կվարտետ:
Ռոման Սիմովիչը Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի կոնցերտմեյստերն է: Նա համարվում է ժամանակի ամենավիրտուոզ ջութակահարներից մեկը, ով հիանալի կերպով զգում է երաժշտությունը: Ելույթ է ունենում աշխարհի ամենահայտնի բեմերում և նվագախմբերի հետ, հաղթել բազմաթիվ մրցույթներում:
2005թ. Ռոդոլֆո Լիպիցերի անվան ջութակահարների միջազգային մրցույթում արժանացել է առաջին մրցանակի, Սիոն Վալեի (Շվեյցարիա), Յամպոլսկու անվան (Ռուսաստան) և Վենյավսկու անվան (Լեհաստան) ջութակահարների միջազգային մրցույթներին ստացած մրցանակները համալրում են նրա պարգևների շարքը` դասելով Սիմովիչին իր սերնդակիցների լավագույն ջութակահարների շարքում:
Նրան տարբեր լրատվամիջոցները կնքել են տարբեր մականուններով, որոնք ներկայացնում են Սիմովիչ անհատին և երաժշտին:

Солист Симфонического оркестра Лондона, известный скрипач Роман Симович, который 26 января в Ереване выступит вместе с Государственным молодежным оркестром Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян), исполнит Концерт для скрипки Эрика Вольфганга Корнгольда. Произведение будет впервые исполнено в Армении. Во время пресс-конференции Симович сказал: “Я впервые в Армении и очень вдохновлен. Об оркестре слышал очень много хорошего. Мы исполним замечательное произведение, красивое, легкое, надеюсь, оно понравится армянской публике”.
После ереванского концерта Симович отправится в Лондон. Он выступает с различными известными оркестрами мира, у него есть свой квартет.
Роман Симович является концертмейстером Симфонического оркестра Лондона. Он считается одним из лучших современных скрипачей-виртуозов. Скрипач обладает удивительным пониманием и восприятием музыки. Он выступал со многими знаменитыми оркестрами на известных концертных площадках мира.
Cимович является лауреатом многочисленных международных конкурсов, в том числе Международного конкурса скрипачей им. Родольфо Липицера (Италия), где помимо золотой медали ему были присуждены 12 специальных призов; а также Международного конкурса скрипачей в Сьон-Вале (Швейцария), Международного конкурса скрипачей им. Абрама Ямпольского (Россия) и Международного конкурса скрипачей им. Генрика Венявского (Польша). Эти победы принесли ему славу одного из наиболее выдающихся скрипачей современности.