«Ֆոբոս-Գրունտի» վթարի պատճառ է հանդիսացել պլազմային գոյացությունը Երկրի մագնիսոլորտում: Ըստ Ինտերֆաքսի, նման եզրակացության է հանգել սարքի վթարը հետաքննող հանձնաժողովը: Պաշտոնական զեկույցը դեռ չի հրապարակվել:
Պլազմային գոյացության պատճառ է հանդիսացել Արևի բռնկումը 2011թ. նոյեմբերի 4-ին: Ըստ աղբյուրի, բռնկումն առաջացրել է մագնիսական փոթորիկների շարք, որոնք չեն դադարել մի քանի շաբաթ: «Այդպիսով, չի բացառվում, որ ռուսական տիեզերական սարքը ողբերգական պատահականությամբ հայտնվել է պլազմայի գոյացության մեջ»,-հղում է անում գործակալությունը աղբյուրի վրա:
Հանձնաժողովը վերջնական եզրակացությունը կհրապարակի հունվարի 31-ին:
«Ֆոբոս-Գրունտը» մեկնարկել է 2011թ. նոյեմբերի 9-ին: Նա պետք է Մարսի արբանյակ Ֆոբոսից վերցներ գրունտի նմուշներ և հատուկ կապսուլայով հետ ուղարկեր: Սակայն, նա շեղվեց ուղեծրից ու այրվեց մթնոլորտում: Չայրված բեկորները ընկան Խաղաղ օվկիանոսը:

A commission investigating the main reasons behind the failure of the Phobos-Grunt Mars probe has presented the results of its inquiry to the Russian Federal Space Agency (Roscosmos), according to RT.com.
Interfax on Thursday, Jan 26, quoted a source in the space industry as saying that “the station was most likely influenced by a plasma formation in the Earth's magnetosphere.”
The dates of the Phobos-Grunt launch (November 9) and of the powerful X-class solar flare (November 4) had been analyzed. The abnormal solar activity had continued for ten days. It could have affected the functioning of the Phobos-Grunt probe, the commission concluded.
Meanwhile, NASA has refused to participate in an experiment designed to show if U.S. radars could have had an impact on Phobos-Grunt probe.
“Roscosmos filed an official request to the U.S. side to participate in the investigation, but they refused,” the deputy head of the country’s space agency, Roscosmos, Anatoly Shylov said.