Ջիբրալտարի տասներորդ շախմատային փառատոնի երկրորդ տուրում Հայաստանի ներկայացուցիչներ Սերգեյ Մովսիսյանը և Գաբրիել Սարգսյանը իրենց երկրորդ հաղթանակն են տարել: Մովսիսյանը ավելի ուժեղ է գտնվել Մոհամմադ ալ-Սաեդից, Սարգսյանը` Յոզեֆ Գալագերից: Հայ շախմատիստները մյուս մարզիկների հետ կիսում են 1-30-րդ հորիզոնականները:
Մյուս հայ գրոսմայստեր Վարուժան Հակոբյանը, ով ներկայցնում է ԱՄՆ, ոչ ոքի է խաղացել Մարկ Արնոլդի հետ:
Առաջնությանը սահմավել է 12 գլխավոր մրցանակ`առաջինը` 20 հազար ֆունտ ստերլինգ, երկրորդը`12 հազար, երրորդը` 8 հազար, 10 մրցանակ կանանց համար, առաջինը` 10 հազար ֆունտ ստերլինգ, երկրորդը` 7 հազար, երրորդը` 5 հազար, մրցանակներ վարկանիշային և տարիքային կատեգորիաներում, ինչպես նաև մրցանակ` լավագույն պարտիայի համար`հազար ֆունտ ստերլինգ:
Առաջին մրցանակը կիսվելու դեպքում անցկացվելու է արագ շախմատի լրացուցիչ խաղ: Կանանց դեպքում հաղթողն ընտրվում է լավագույն ելույթի արդյունքներով:

26 Январь 2012 - 08:42 AMT
Во втором туре десятого шахматного фестиваля в Гибралтаре представители Армении Сергей Мовсисян и Габриель Саркисян одержали свои вторые победы. Мовсисян был сильнее Мохаммада аль-Саеда (Катар), а Саркисян победил Йозефа Галагера (Судан). Мовсисян и Саркисян с 28 шахматистами делят 1-30 места.
Другой армянский гроссмейстер Варужан Акопян, который представляет США, сыграл вничью с Марком Арнольдом (США).
В турнире установлено 12 главных призов (первый – 20 тысяч фунтов стерлингов, второй – 12 тысяч, третий – 8 тысяч), 10 женских призов (первый – 10 тысяч фунтов стерлингов, второй – 7 тысяч, третий – 5 тысяч), призы в рейтинговых и возрастных категориях, а также приз за лучшую партию (1 тысяча фунтов стерлингов).
В случае дележа первого приза проводится дополнительный матч или турнир по быстрым шахматам. У женщин в случае дележа обладательница первого приза определяется по лучшему перфомансу.