Եվրոպական հանձնաժողովը հունվարի 25-ին ներկայացրել է առաջարկ, որով ենթադրվում է պահանջել ինտերնետ հսկաներից, ինչպիսիք Google-ն է կամ Facebook-ը, մարդկանց՝ օգտագործողներին, տալ ավելի լայն հնարավորություններ՝ կառավարելու իրենց անձնական տվյալներն: Այս պահանջը չկատարելու դեպքում ընկերությունները կտուգանվեն 1 միլիոն եվրոյով, հայտնում է AFP-ն:Այս առաջարկը՝ առաջադրված Եվրամիության արդարադատության լիազոր անդամ Վիվիանե Ռեդինգի կողմից, ստիպելու է բոլոր ընկերություններին նախևառաջ ստանալ օգտագործողի համաձայնությունը տվյալները հավաքելուց և օգտագործելուց առաջ, ապա բացատրել օգտագործողին, թե ինչպես են դրանք օգտագործվելու և տալ հնարավորություն ամբողջովին դրանք ջնջելու:
Այս երեք կանոններին չհետևելը կարող է խլել ընկերությունից 1 միլիոն եվրո կամ ընդհանուր տարեկան շրջանառության 2%-ը: Բերելով օրինակ հետազոտությունից՝ Վիվիանե Ռեդինգը նշեց, որ Եվրոպացիների 72%-ը մտահոգ են, որ իրենց տվյալները հնարավոր է ճիշտ չեն օգտագործվում ինտերնետում: Նա պնդում է, որ մարդկանց պետք է տալ հնարավորություն վերացնել իրենց մասին տեղեկությունները ինտերնետից:
Եվրոպական Միության յուրաքանչյուր երկիր ունի տվյալների պաշտպանության և անվտանգության սեփական օրենքները: Իսկ այս օրինագիծը կստեղծի մեկ միասնական ԵՄ օրենք բոլոր ազգությունների և բոլոր ընկերությունների համար, որոնք առաջարկում են ծառայություններ Եվրոպայում, անգամ եթե ընկերությունների սերվերները գտնվում են ոչ Եվրոպայում:

26 Январь 2012 - 09:56 AMT
25 января Еврокомиссия представила предложение, в котором предполагается требовать от Интернет-гигантов, таких, как Google или Facebook, предоставления широких возможностей для пользователей в деле управления своими личными данными. В случае невыполнения данного требования компании будут оштрафованы на 1 миллион евро.
Новую инициативу Еврокомиссии представила комиссар по юстиции, фундаментальным правам и гражданству Вивиан Рединг. Согласно инициативе, всем работающим в Интернете компаниям, а также социальным сетям необходимо будет заручиться предварительным согласием граждан на использование их персональных данных. Нарушителям грозят крупные штрафы – до 2% от годового оборота компании, сообщает Euronews.
Комиссар Вивиан Рединг отметила: “Пользователи имеют право знать, кто и как распоряжается их персональными данными. Второе – веб-компаниям будет необходимо получить однозначное согласие граждан на использование их персональных данных”. Она также отметила, что 72% европейцев озабочены тем, что их данные могут быть использованы в Интернете незаконно.
Каждая страна, являющаяся членом Евросоюза, обладает собственными законами об обеспечении безопасности личных данных пользователей. А данный законопроект создаст единый закон ЕС, действующий во всех странах.