Google ընկերության Android օպերացիոն համակարգը պլանշետների գլոբալ շուկայում կտրուկ աճել է ըստ Strategy Analytics վերլուծական ընկերության կատարած հետազոտության, հաղորդում է BBC-ին:
2011-ի վերջին եռամսյակում Android պլանշետները շուկայում գրավել են 39%: Այս ցուցանիշը 2010-ի նույն ժամանակահատվածում կազմում էր 29%:
Strategy Analytics-ի նույն հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ Apple-ի iOS պլանշետների աճը շուկայում ընկել է՝ կազմելով 58% համեմատած 2010-ի վերջին եռամսյակի 68%-ի հետ:
Եվ չնայած Apple-ի դիրքերը շուկայում նվազել են, այնուամենայնիվ, այն շարունակում է մնալ առաջատարը պլանշետային համակարգիչների շուկայում:
Դե իսկ մնացած 1.5%-ը կազմում են Microsoft-ի պլանշետները:
Strategy Analytics-ի աշխատակից Պիտեր Քինգի կարծիքով պլանշետների պահանջարկը ուսմնական բնագավառում, գործարարների և սովորական սպառողների շրջանում շարունակում է ամուր մնալ:
Ամբողջ 2011-ին ընդհանուր առմամբ վաճառվել է 66.9 միլիոն պլանշետային համակարգիչ: Այս ցուցանիշը 2010-ին կազմում էր 18.6 միլիոն:

26 Январь 2012 - 10:22 AMT
Операционная система Android компании Google отметила резкий рост на глобальном рынке, согласно данным аналитической компании Strategy Analytics, сообщает BBC.
В последнем квартале 2011 года планшеты Android захватили 39% рынка, тот же показатель в тот же отрезок времени в 2010 году составлял 29%.
Исследования Strategy Analytics также показали, что продажи планшетов iOS компании Applе упали, составив в последнем квартале 2011 года 58% доли рынка, в 2010 году этот показатель составлял 68%.
Несмотря на резкий рост продаж планшетов Android, Apple продолжает оставаться лидером на рынке. А остальную долю – 1,5%, составляют планшеты компании Microsoft.
Сотрудник Strategy Analytics Питер Кинг считает, что планшеты продолжают пользоваться огромным спросом как среди предпринимателей, так и среди обычных пользователей.
В общей сложности в 2011 году было реализовано 66,9 миллиона планшетов. В 2010 году этот показатель составил 18,6 миллиона.