Rovio ընկերության նախագծած հայտնի Angry Birds խաղը փետրվարի 14-ից (Սուրբ Վալենտինի տոնի օրը) հնարավոր կլինի խաղալ արդեն Facebook սոցիալական ցանցում: Այս մասին հաղորդում է ReadWriteWeb-ը:
Խաղի թողարկումը Facebook-ում կգործի միանգամից բոլոր 800 միլիոն օգտագործողների համար: Angry Birds-ը Facebook-ում կարող է դառնալ ամենատարածված սոցիալական խաղը՝ հաշվի առնելով ողջ աշխարհում վերջինիս խաղասերների քանակությունը: Angry Birds-ը ներբեռնել են ավելի քան 700 միլիոն անգամ և 2012-ին սպասվում է, որ այս ցուցանիշը կանցնի 1 միլիարդը:
Rovio ընկերությունը հայտնել է, որ Facebook –ում խաղն ունենալու է նաև վճարովի տարբերակ:
Zynga ընկերության նախագծած CityVille, CastleVille և FarmVille խաղերը այս պահի դրությամբ Facebook-ի սոցիալակն խաղերում թոփ երեքն են:
Ըստ Rovio ընկերության վիճակագրության՝ օրական 30 միլիոն մարդ խաղում է Angry Birds: Խաղացողները միասին վերցրած ծախսում են օրական 300 միլիոն րոպե խաղի վրա։ Այս թիվը հավասար է 109,5 միլիարդ րոպեի ամեն տարի և 1825 միլիոն ժամի։
Angry Birds-ը հանրաճանաչ խաղ է՝ ստեղծված խաղերի նախագծմամբ զբաղվող ֆիննական Rovio Mobile ընկերության կողմից։ Խաղը թողարկվել է 2010-ի հոկտեմբերին։ Այն ունի iOS, Android, Symbian^3, webOS համակարգերի համար համապատասխան ծրագրեր, բացի դրանից հնարավոր է խաղալ նաև Chrome բրաուզերով։ Շուտով այն հասանլի է լինելու նաև smart հեռուստացույցների համար:
Խաղը իրենից ներկայացնում է Թռչունների կռիվ ընդդեմ խոզուկների, կապիկների և այլն։ Rovio ընկերությունը պարբերապար թողարկում է նոր հավաքածուներ խաղի հերոսներով՝ պայուսակներ, փափուկ խաղալիքներ, մանկական հագուստ և այլն։

26 Январь 2012 - 12:40 AMT
Игра Angry Birds, разработанная компанией Rovio, с 14 февраля (день Святого Валентина) будет доступна для пользователей социальной сети Facebook. Об этом сообщает ReadWriteWeb.
После запуска игра будет доступна для 800 миллионов пользователей Facebook. Учитывая число поклонников игры во всем мире, можно судить о том, что игра станет одной из самых популярных игр соцсети. Angry Birds была загружена 700 миллионов раз и ожидается, что в 2012 году этот показатель превысит планку в 1 миллиард.
Компания Rovio заявила, что в Facebook будет и платная версия игры. В топе социальных игр Facebook в первой тройке лидеров в настоящее время расположились игры CityVille, CastleVille и FarmVille, разработанные компанией Zynga.
Согласно данным компании Rovio, ежедневно в Angry Birds играет более 30 миллионов человек. Все пользователи, вместе взятые, ежедневно тратят на игру 300 миллионов минут. Это число равносильно 109,5 миллиарда минут в году и 1825 миллионам часов.
Известную игру “Angry Birds” создала финская компания Rovio Mobile. Игра выпущена в октябре 2010 года. У игры есть приложения для iOS, Android, Symbian^3, webOS, кроме того, в нее можно играть с помощью браузера Chrome. Сюжет игры – борьба между птичками и свинками. Компания Rovio периодически выпускает новые коллекции с изображениями персонажей игры: это сумки, мягкие игрушки, детская одежда и т. д.