27 Հունվար 2012 - 18:52 AMT
Շախմատի Հայաստանի առաջնության հաղթողներ դարձան Տիգրան Պետրոսյանը և Մարիա Կուրսովան, իսկ Լևոն Արոնյանը շարունակում է գլխավորել Վեյկ ան Զեեի մրցաշարը
«Ինձ համար առաջնությունը հեշտ չէր, քանի որ առաջին տուրում պարտություն էի կրել Արտաշես Մինասյանից: Թվում էր, որ ես կորցրել եմ շանսերը, բայց հավաքվեցի և հաջորդ տուրերում կարողացա ինձ լավ դրսևորել»,- PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում խոստովանել է 2012թ. Հայաստանի շախմատի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանը:11 տուրերում Պետրոսյանը զիջեց միայն առաջին տուրում, իսկ 5 պարտիաներում հաղթանակներ տարավ և 4 անգամ միավորները կիսեց մրցակիցների հետ:
Առաջնությունում հաղթանակ տանելու շնորհիվ Պետրոսյանը Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի կազմում ելույթ ունենալու իրավունք է վաստակել: 2008 թվականին Դրեզդենում Պետրոսյանը հավաքականի հետ միասին Շախմատի համաշխարհային Օլիմպիադայի հաղթող դարձավ: «Հավաքականի անդամները շնորհավորեցին ինձ հաղթանակի առթիվ, և ես երջանիկ եմ, որ վերադարձել եմ Հայաստանի հավաքական: Այս տարի Օլիմպիադան տեղի կունենա Թուրքիայում, մենք, իհարկե, կանենք ամեն ինչ հաղթելու համար, և եթե մեզ մոտ ստացվի, ապա անպայման մեդալներ կնվաճենք»,- հավելել է Պետրոսյանը:
Հայաստանի 67-րդ չեմպիոնուհի է դարձել Հայաստանի հավաքականի անդամ Մարի Կուրսովան, ով երկրի առաջնությանը մասնակցում էր առաջին անգամ:
Կուրսովան հնարավոր 11-ից հավաքել է 9 միավոր և գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը: Երկրորդ տեղը` 8.5 միավորով, զբաղեցրել է Աննա Հայրապետյանը, ով իրավունք է ստացել հանդես գալու Հայաստանի հավաքականում: Եվգենիա Դոլուխանովան 6.5 միավորով նվաճել է բրոնզե մեդալ:
Այս երեք շախմատիստուհիները իրավունք են ստացել հանդես գալու Հայաստանի 2013թ առաջնությանը, 1-5 տեղերը զբաղեցրածները` Եվրոպայի 2012թ անհատական առաջնությանը, իսկ 6-8 տեղերը զբաղեցրածները փետրվարին Մոսկվայում կմասնակցեն Aeroflot open առաջնությանը:
Հայաստանի առաջնության ավարտից հետո հայտնի են դարձել տղամարդկանց և կանանց հավաքականների կազմերը, որոնք մասնակցելու են համաշխարհային օլիմպիադային: 40-րդ շախմատային համաշխարհային օլիմպիադան տեղի է ունենալու օգոստոսին Ստաբուլում: Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը Արշակ Պետրոսյանի գլխավորությամբ մեկնելու է Ստամբուլ հետևյալ կազմով՝ Լևոն Արոնյան, Սերգեյ Մովսիսյան, Վլադիմիր Հակոբյան, Գաբրիել Սարգսյան և Տիգրան Պետրոսյան:
Կանանց հավաքականի կազմում հանդես են գալու Էլինա Դանիելյանը, Լիլիթ Մկրտչյանը, Լիլիթ Գալոյանը, Մարիա Կուրսովան և Աննա Հայրապետյանը: Կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչն է Արթուր Չիբուխչյանը:
Եվրոպայի շախմատի անհատական առաջնությունը տեղի կունենա բուլղարական Պլովդիվում մարտի 19-ից ապրիլի 1-ը: Հայաստանի 72-րդ առաջնության ավարտից հետո, որտեղ չեմպիոն դարձավ Տիգրան Պետրոսյանը, հայտնի դարձան այն շախմատիստների անունները, ովքեր կներկայացնեն Հայաստանն այդ մրցաշարում:
Մարտի 1-9-ը Թուրքիայի Գազիանթեփ քաղաքում տեղի կունենա շախմատի Եվրոպայի կանանց անհատական առաջնությունը:
Հայաստանը կներկայացնեն գրոսմայստերներ Էլինա Դանիելյանը, Լիլիթ Մկրտչյանը, Լիլիթ Գալոյանը, Մարիա Կուրսովան և միջազգային վարպետ Աննա Հայրապետյանը:
Իսկ Եվրոպայի տղամարդկանց անհատական առաջնությունը տեղի կունենա մարտի 19-ից ապրիլի 1-ը բուլղարական Պլովդիվում: Մրցաշարում ելույթ կունենան գրոսմայստերներ Սերգեյ Մովսիսյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Տիգրան Պետրոսյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Սամվել-Տեր-Սահակյանը, Զավեն Անդրիասյանը, Արման Փաշիկյանն ու Հրանտ Մելքումյանը:
Հոլանդական Վեյկ ան Զեե քաղաքում շարունակվում է շախմատային ավանդական փառատոնը, որտեղ «Տատա սթիլ» գլխավոր առաջնությունում հանդես է գալիս հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը: Հաղթելով ադրբեջանցի Վուգար Գաշիմովին՝ հայ գրոսմայստերը դարձել է փառատոնի միանձնյա առաջատարը: Արոնյանն իր հաշվին ունի 4,5 միավոր:
Արոնյանի հաղթանակը Գաշիմովի հանդեպ ճանաչվել է օրվա լավագույն պարտիան, և հայ շախմատիստը ստացել է հատուկ դրամական պարգև:
Ֆաբիանո Կարունայի նկատմամբ Արոնյանի հաղթանակը գլխավոր А առաջնությունում ճանաչվել է լավագույնը:
Կարունայի հետ հանդիպումից հետո, Արոնյանն ասել է, որ բավականին արագ լավ դիրք գրավեց: «Մրցակիցը սխալվեց և թվաց, թե ես լավ դիրքում եմ, սակայն ես սկսեցի անվստահ խաղալ: Կարծում էի, թե պարտիան երկու խաղից կավարտվի, սակայն պարզվեց, որ պետք է ապացուցել քո հաղթողի հավակնությունը: Առաջնությունը երկար է և անսխալ չէր անցնի, սկայն ուրախ եմ, որ արդյունքը լավն է»,-Արոնյանի խոսքը հայտնում է chess-news.ru-ն:
Հունվարի 27-ին 11-րդ փուլում Արոնյանը պարտվեց Դավիթ Նավարային (Չեխիա), հաղորդում է մրցաշարի պաշտոնական կայքը: Սակայն, չնայած անհաջողությանը, Արոնյանը 7,5 միավորով պահպանել է միանձնյա առաջատարի դիրքերը, քանի որ երկրորդ տեղում գտնվող Վասիլի Իվանչուկը (Ուկրաինա) նույնպես զիջել է Բորիս Գելֆանդաին (Իսրայել):
ՖԻԴԵ-ի համաշխարհային վարկանիշում գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի ցուցանիշը, ով հաջող ելույթներ է ունենում Վեյկ ան Զեեի մրցաշարում, հասել է 2826,5 միավորի, ըստ 2700chess.com-ի:
Այս պահի դրությամբ, աշխարհի ուժեղագույն շախմատիստների պաշտոնական վարկանիշում Արոնյանը երկրորդ տեղում է: Վարկանիշը գլխավորում է նորվեգացի Մագնուս Կարլսենը 2835 միավորով:

“Для меня чемпионат был нелегким, поскольку в первом туре потерпел поражение от Арташеса Минасяна. Казалось, что я потерял шансы, но собрался и в следующих турах смог показать себя хорошо”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net признался Петросян.
В 11 турах Петросян уступил лишь в первом туре, в 5 партиях одержал победы и 4 раза поделил очки с соперниками.
Благодаря победе на чемпионате, Петросян получил право выступать в составе мужской сборной Армении. В 2008 году в Дрездене Петросян со сборной стал победителем Всемирной шахматной Олимпиады: “Члены сборной меня поздравили с победой, и я очень счастлив, что вернулся в команду. В этом году в Турции пройдет Олимпиада, мы, конечно же, будем делать все ради победы, и если у нас получится, то обязательно завоюем медали”.
67 чемпионкой Армении стала Мария Курсова, которая на чемпионате страны принимала участие впервые. Она из 11 возможных набрала 9 очков и возглавила турнирную таблицу. Второе место с 8,5 очками заняла Анна Айрапетян, которая и получила право в 2012 году выступать в составе сборной Армении. Евгения Долуханова с 6,5 очками завоевала бронзу.
После завершения чемпионата Армении стали известны составы мужской и женской сборных, которые примут участие на всемирной Олимпиаде. 40-ая Всемирная шахматная Олимпиада пройдет в августе в Стамбуле. Мужская сборная Армении под руководством Аршака Петросяна отправится в Стамбул в следующем составе: Левон Аронян, Сергей Мовсисян, Владимир Акопян, Габриель Саркисян и Тигран Петросян.
В составе женской сборной Армении выступят Элина Даниелян, Лилит Мкртчян, Лилит Галоян, Мария Курсова и Анна Айрапетян. Главный тренер женской сборной – Артур Чибухчян.
Индивидуальный чемпионат Европы по шахматам состоится с 19 марта по 1 апреля в болгарском Пловдиве. На чемпионате выступят гроссмейстеры Сергей Мовсисян, Владимир Акопян, Габриель Саркисян, Тигран Петросян, Роберт Оганнисян, Самвел Тер-Саакян, Завен Андриасян, Арман Пашикян и Грант Мелкумян.
Женский чемпионат пройдет 1-19 марта в турецком Газиантеп. Армению представят Элина Даниелян, Лилит Мкртчян, Лилит Галоян, Мария Курсова и Анна Айрапетян, передает.
В голландском Вейк-ан-Зее продолжается традиционный шахматный фестиваль “Тата Стиль”. В главном турнире Левон Аронян продолжает показывать уверенные и красивые партии. Армянский шахматист в 10 турах 6 раз одержал победу, 3 раза сыграл вничью и лишь один раз уступил сопернику. Победные партии Ароняна над Вугаром Гашимовым, Фабиано Каруаной были признаны лучшими. Аронян с 7,5 очками уверенно лидирует на турнирной таблице и ближайшего соперника – Василия Иванчука опережает на одно очко.
“Турнир длинный и без ошибок не пройдет. Я не загадываю вперед, впереди еще три тура и посмотрим, как все сложится. Я достаточно доволен своей игрой, надеюсь, продолжу в том же духе”,- сказал Аронян.
27 января в 11-м раунде Аронян проиграл белыми фигурами Давиду Навары (Чехия), сообщает официальный сайт турнира. Однако, несмотря на эту неудачу, Аронян с 7,5 очка сохранил единоличное лидерство на турнире, так как идущий на втором месте Василий Иванчук (Украина) также уступил белыми фигурами Борису Гельфанду (Израиль). Другой преследователь Ароняна – Магнус Карлсен, сумел дожать белыми Веселина Топалова и теперь отстает от Ароняна лишь на полочка.
Рейтинг Ароняна по данным 2700chess.com достиг 2826,5 очка. На данный момент, Аронян в официальном рейтинге FIDE сильнейших шахматистов мира с 2805 очками занимает второе место. Рейтинг лист возглавляет норвежский шахматист Магнус Карлсен с 2835 очками.