Հայտնի իտալացի դերասան և երգիչ Ադրիանո Չելենտանոն կմասնակցի Սան Ռեմոյի էստրադային երգի փառատոնին: Ինչպես հայտնում են իտալական ԶԼՄ-ները, այդ մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երգչի գործակալների ու ՌԱԻ պետական հեռուստառադիոընկերության միջև, որը կազմակերպում է այդ միջոցառումը:
Փառատոնին հայտնի երգչի մասնակցության շուրջ սկանդալ է առաջացել: Մինչդեռ Չելենտանոն հենց այստեղից է սկսել իր կարիերան: Սկզբում ՌԱԻ-ն հավանություն չէր տվել Չելենտանոյի ելույթին, որը վերջերս բավականին քննադատաբար է արտահայտվում Իտալիայի իշխող շրջանակների հասցեին: Նա հազվադեպ է հայտնվում հասարակության մեջ, սակայն կանոնավոր կերպով քաղաքական հրապարակումներ է ունենում ընդդիմադիր ԶԼՄ-ներում: Միայն մեկ ամիս առաջ լույս տեսավ նրա նոր ալբոմը, որը ստացավ «Ձևացնենք, թե դա ճիշտ է» անվանումը: Երգերը, որոնք քննադատում են Իտալիայի և աշխարհի ժամանակակից կյանքը, իտալական էստրադայի աստղի հետ կկտարեն նաև երիտասարդ երգիչներ, այդ թվում նաև Մանու Չաոն: Չելենտանոն բազմիցս է մասնակցել Սան Ռեմոյի փառատոնին, առաջին անգամ 1961թ.: Չնայած նրան, որ ամեն անգամ նրա կատարած երգերը հիթեր են դարձել, նրան հաջողվել է հաղթել միայն մեկ անգամ՝ 1970թ.: Այն ժամանակ նա դուետով հանդես եկավ իր կնոջ՝ Կլաուդիա Մորիի հետ:

Знаменитый итальянский актер и исполнитель Адриано Челентано примет участие в популярном фестивале эстрадной песни в Сан-Ремо. Как сообщают сегодня местные СМИ, договоренность на этот счет достигнута между агентами певца и руководством государственной телерадиокомпании РАИ, проводящей мероприятие.
Вокруг участия в нем актера, который когда-то начинал свою карьеру именно со сцены фестиваля Сан-Ремо, разразился целый скандал. Сначала РАИ не одобрила идею выступления Челентано, который в последнее время критически высказывается в адрес правящих кругов Италии. Он редко появляется на публике, но регулярно публикует политические памфлеты в оппозиционных СМИ. Только месяц назад вышел его новый альбом, получивший название “Сделаем вид, что это правда”. Песни, обличающие современную жизнь в Италии и мире, вместе со звездой итальянской эстрады исполнили молодые певцы, включая Ману Чао.
Челентано неоднократно принимал участие в фестивале в Сан-Ремо, первый раз в 1961 году. Несмотря на то, что каждый раз исполненные им песни становились хитами, победить ему удалось только один раз – в 1970 году. Тогда исполнитель выступил дуэтом с женой, актрисой Клаудией Мори.
По информации итальянских СМИ, одно выступление Челентано оценивается в 300 тыс. евро, пишет Euronews.