Palm-ի նախկին ղեկավար Ջոն Ռունինշթեինը լքել է Hewlett-Packard ընկերությունը։ Նա մուտք էր գործել HP, որը գնելով Palm-ը՝ նախագծում էր webOS օպերացիոն համակարգը, սակայն մեկ տարի հետո HP-ն դադարեցրեց արտադրել սարքեր աշխատող webOS-ով, գրում է All Things Digital-ը։
«Ես անցնում եմ արժանի հանգստի 4 ու կես տարի webOS-ը նախագծելուց հետ»,-նշել է նա հեռանալիս։ Ինչպես նշում են լրագրողները, երբ HP-ին հրաժարվեց webOS-ից, այդ օրից ի վեր Ռունինշթեինը հազվադեպ էր երևում ընկերությունում։
Ջոն Ռունինշթեինը HP-ում պատասխանատու էր նոր արտադրանքների համար։ Մինչ Palm-ը, նա աշխատում էր Apple-ում՝ iPod փլեյերի ստեղծողների խմբում։ Լքելով 2006-ին Apple-ը՝ նա մասնակցել է Elevation Partners վենչուրային ընկերությունում, որը ներդրումներ էր կատարել Palm-ի համար, իսկ 2009-ին նա զբաղեցրել է Palm-ի գլխավոր տնօրենը։
HP ընկերությունը գնեց Palm-ը 2010-ին 1,2 միլիարդ դոլարով։ HP-ին առաջին հերթին հետաքրքրում էր webOS օպերացիոն համակարգը։ Սակայն մինչ օրս webOS-ով արտադրվել է ընդամենը մի քանի սմարթֆոն և TouchPad պլանշետային համակարգիչը, որը շուկայում հաջողության չկարողացավ հասնել։
2011-ի օգոստոսին HP-ն հրաժարվեց արտադրել TouchPad պլանշետները։ ԶԼՄ-ներն անընդհատ գրում էին, որ մի շարք խոշոր ընկերություններ, ինչպիսին Microsoft-ն են ու Samsung-ը, պատրաստվում են գնել webOS-ը, սակայն շուտով բոլոր լուրերը հերքվեցին։
Դեկտեմբերին հայտնեցին, որ webOS-ը դառնալու է բաց համակարգ և անցյալ շաբաթ հայտնեցին, որ այն բաց կլինի մինչև սեպտեմեբեր։

28 Январь 2012 - 12:18 AMT
Бывший руководитель Palm Джон Уининштейн покинул компанию Hewlett-Packard. Он пришел в компанию, когда та, приобретя Palm, занималась разработками операционной системы webOS, однако год спустя HP прекратила выпуск устройств, работающих под управлением webOS, пишет All Things Digital.
“Я ухожу на заслуженный отпуск после четырех с половиной лет работы над webOS”, – уходя, сказал он. Как отмечают журналисты, после того, как HP отказалась от webOS, Уининштейн стал реже появляться в компании.
В HP Джон Уининштейн был ответственным за продукцию. До работы в компании Palm он работал в группе разработчиков iPod-плееров компании Apple. В 2006 году Уининштейн ушел из Apple в Elevation Partners, которая инвестировала в Palm, а с 2009 года он занял пост директора Palm.
HP приобрела Palm в 2010 году за 1,2 миллиарда долларов. Компанию в первую очередь интересовала операционная система webOS. Однако до сих пор по webOS было разработано всего несколько смартфонов и планшетов TouchPad, не имевших успеха на рынке.
В 2011 году HP перестала выпускать планшеты TouchPad. СМИ писали, что ряд крупных компаний, в том числе Microsoft и Samsung, собираются приобрести webOS, однако все эти слухи впоследствии были опровергнуты. В декабре было заявлено, что webOS станет открытой системой, а на прошлой неделе стало известно, что она будет открытой лишь до сентября.