Ռեժիսորների գիլդիան Միշել Խազանավիչուսի սև-սպիտակ համր «Արտիստ» ֆիլմը ճանաչել է 2011թ լավագույն աշխատանք: Գիլդիան հայտարարել է այդ մասին շաբաթ երեկոյան Լոս Անջելեսի ամենամյա արարողությանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` հղելով Deadline-ը:
Լավագույ ռեժիսորական աշխատանք անվանակարգում մրցանակին հավակնում էին նաև Վուդի Ալենի «Կեսգիշերը Փարիզում», Մարտին Սկորսեզեի 3D ձևաչափի արկածային «Ժամանակի պահապանը», Դևիդ Ֆինչերի «Վիշապի դաջվածքով աղջիկը» և Ալեքսանդր Պյենի ժամանակակից հոգեբանական «Ժառանգները» դրաման:
Լավագույն փաստագրական ֆիլմի ռեժիսորի կոչումը բաժին է հասել Ջեյմս Մարշին` «Նիմ նախագծի» համար: Այս ֆիլմի գլխավոր հերոսը Նիմ կապիկն է, որը բնակվել է գիտնական-կենդանաբանների ընտանիքում Մանհեթենի Ուեստ սայդում:

29 Январь 2012 - 13:17 AMT
Гильдия режиссеров признала черно-белую немую ленту "Артист" Мишеля Хазанавичуса лучшей режиссерской работой по итогам 2011 года. Гильдия объявила об этом в субботу вечером на ежегодной церемонии в Лос-Анджелесе, сообщает РИА Новости со ссылкой на Deadline.
Среди номинантов на режиссерский приз "лучшего по профессии" фигурировали также Вуди Аллен с "Полночью в Париже", Мартин Скорсезе cо своим приключенческим 3D-экспериментом "Хранитель времени", Дэвид Финчер с детективной драмой "Девушка с татуировкой дракона" и Александр Пейн с современной психологической драмой "Потомки".
Титул лучшего режиссера-документалиста ушел Джеймсу Маршу за ленту о братьях меньших "Проект Ним". Главный герой этого фильма – примат Ним, вырощенный в семье ученых-зоологов на респектабельном верхнем Уэст-сайде Манхэттена.