Twitter միկրոբլոգը թողարկելու է մի շարք նոր գործիքներ գալիք ամիսների ընթացքում՝ ներառյալ բարդ վերլուծական գործիքներ (analytics tools)։ Այս մասին հայտնել է միկրոբլոգի լրատվության մենեջեր Էրիկա Անդերսոնը, գրում է ReadWriteWeb-ը։
Ըստ նրա վերլուծական գործիքները կոգնեն հրապարակողներին հետևել իրենց գրառումների (թվիթների) քանակին Twitter –ում։ Անդերսոնն իր խոսքում նաև նշել է, որ նոր գործիքները նման են լինելու վերլուծական այլ ծառայությունների գործիքներին, ինչպիսինն օրինակ SocialFlow-ն է։
Սակայն նա չի նշել, արդյոք այդ նոր գործիքները հնարավորություն կտան հետևելու Twitter-յան շրջանառվող միտումներին։ Էրիկա Անդերսոնը նշել է նաև, որ ընկերությունը աշխատում է բլոգ ստեղծելու մասին, որը պատմելու է, թե ինչպես են տարբեր մարդիկ օգտագործում Twitter –ը։
Twitter-ը սոցիալական միկրոբլոգային հարթակ է, որը ստեղծվել է 2006 թվականին։ Այն թույլ է տալիս կատարել կարճ գրառումներ մինչև 140 սիմվոլ, կցել լինքեր և նկարներ։ Twitter-ն ունի մոտ 200 միլիոն ակտիվ օգտագործողներ ողջ աշխարհում։

Twitter will unveil a series of new tools in the next few months, including sophisticated analytical tools, according to Erica Anderson, Twitter's manager for news and journalism.
Anderson said the analytical tools will better help publishers track the reach of tweets sent through the microblogging service. She made her comments Saturday at Columbia University's social media weekend in New York.
Anderson mentioned the new tools in passing when asked by an audience member about what was next. As described, the tools sound similar to analytical services provided by third-party firms like HootSuite and SocialFlow.
Going forward, Anderson expects to see more people using Twitter to predict behaviors by analyzing wide swaths of tweets. She did not make it clear if the new analytical tools will include some features aimed at spotting trends.
"The predictive nature of Twitter is still largely untapped," she said.
Anderson also said Twitter was working on a new, company-run account and blog that would "highlight great pieces of twitter in real time." The blog would be aimed at showing different ways people are using the service, ReadWriteWeb reported.