Yandex ընկերությունը իր պաշտոնական հաղորդագրությամբ հայտնում է, որ գնել է քարտեզագրական տվյալներ ունեցող NAVTEQ ընկերության թվային քարտեզները։ NAVTEQ-ի քարտեզագրական տվյալներն օգտագործվելու են Yandex Քարտեզներում աշխարհի քարտեզի ստեղծման համար։
NAVTEQ-ը Yandex-ին տրամադրել է աշխարհի բոլոր երկրների քարտեզները։ Հատկապես մանրամասն են ներկայացված Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Ավստրալիայի և Ասիայի զարգացած երկրների քարտեզները։ Քարտեզներում պատկերաված են բոլոր միջազգային մարյուղիները, ճանապարհային ցանցը, փողոցները և տները։
Նոր բովանդակությունը աստիճանաբար ավելացվելու է Yandex Քարտեզներ ծառայությունում, բացի դրանից հայտնվելու է բջջային ծրագիր բոլոր բջջային օպերացիոն համակարգերի համար։
NAVTEQ-ի հետ Yandex-ի համագործակցությունն առաջին անգամ չէ։ 2011-ի աշնանը Yandex-ը հրապարակել էր Թուրքիայի քարտեզը, որը կրկին գնել էր NAVTEQ-ից։
Բացի NAVTEQ-ից, Yandex-ն աշխատում է թվային քարտեզներ մատակարարող այլ ընկերությունների հետ, որոնք տրամադրում են Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի և Ղազախստանի քարտեզագրական տվյալները։
Yandex Քարտեզներում այս պահին կան Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի և Ղազախստանի 270 քաղաքների մանրամասն տվյալներով քարտեզներ։
NAVTEQ ընկերությունը հիմնադրվել է 1985-ին։ Այն քարտեզագրական խոշոր ընկերություն է։ Այն ունի աշխարհի 54 երկրներում 200 մասնաճյուղեր։

30 Январь 2012 - 10:44 AMT
Компания Yandex в своем официальном сообщении заявила, что она приобрела цифровые карты ведущего поставщика картографических данных – компании NAVTEQ. Они будут использоваться для создания подробной карты мира на “Yandex.Картах”.
NAVTEQ предоставил Yandex карты всех стран. С наибольшей детальностью выполнены карты Европы, Америки, Австралии, развитых стран Азии. На них есть все междугородние трассы, подробная дорожная сеть городов, улицы и дома. Постепенно новый контент будет добавлен на “Yandex.Карты” и появится в мобильном приложении для всех основных платформ. С помощью API Yandex.Карт владельцы сайтов смогут встраивать карты разных стран на свой ресурс.
Опыт сотрудничества с NAVTEQ у Yandex уже есть. Осенью 2011 года Yandex опубликовал на yandex.com.tr карту Турции, тоже купленную у NAVTEQ. Подробная карта страны с поиском и другими сервисами Yandex была прекрасно принята пользователями.
Помимо NAVTEQ, Yandex продолжает работать и с другими поставщиками цифровых карт. Они предоставляют данные по России, Украине, Беларуси и Казахстану. А чтобы карта России была ещё более подробной и актуальной, Yandex купил компанию “ГИС Технологии” и тоже стал создавать карты российских городов. Сейчас на Yandex есть подробные карты 270 городов России, Украины, Казахстана и Беларуси.
NAVTEQ — ведущий в мире производитель цифровых карт и данных для геоинформационных систем. NAVTEQ предоставляет полную информацию для создания геоинформационных сервисов, навигационных систем, мобильных приложений и устройств, а также решений для государственных и коммерческих структур. Компания NAVTEQ была основана в 1985 году. Головной офис находится в Чикаго. На данный момент у компании 200 отделений в 54 странах мира, численность сотрудников составляет около 5,8 тысяч.